Küresel imalat sektöründeki toparlanma yavaşladı
Küresel imalat sektöründeki toparlanma yavaşladı

1 Nisan 2022 Cuma   15:47

Euro Bölgesi’nde imalat PMI endeksi Mart’ta 56.5 olarak 14 ayın en düşük seviyesine indi. Beklenti 57’ydi. Buna rağmen endeks genişleme bölgesi olan 50 seviyesinin üzerinde kaldı.

Bölgenin en büyük iki ekonomisi olan Almanya ve Fransa’da da imalat sektörü yavaşladı. S&P Global Kıdemli Ekonomisti Chris Williamson “ekonomiler pandemi sonrası yeniden açılmaya başlarken ve tedarik zincirindeki sıkıntılar azalmaya başlamışken Ukrayna - Rusya savaşının patlak vermesi imalat sektörünü olumsuz etkiledi.” değerlendirmesini yaptı.

Asya’da da benzer biçimde imalat PMI endeksleri Mart ayında geriledi. En büyük gerileme Güney Kore ve Vietnam’da gerçekleşti. Japonya’da ise PMI endeksi virüs vakalarındaki azalma ve fabrikaların üretime başlamasıyla ivmelendi.

Çin’de Caixin imalat PMI endeksi 50.4’ten 48.1’e geriledi. Dünyanın önde gelen imalat merkezlerinden olan Asya’da imalat sektöründeki yavaşlamanın enerjiden gıdaya kadar küresel ekonominin birçok alanında etkileri hissediliyor.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/kuresel-imalat-sektorundeki-toparlanma-yavasladi/262809