JPMorgan'dan Merkez Bankası öngörüsü: Ufukta faiz artırımı var
JPMorgan'dan Merkez Bankası öngörüsü: Ufukta faiz artırımı var

18 Mart 2022 Cuma   08:24

Ancak JP Morgan, temel göstergeler tersini söylese de TCMB'nin önümüzdeki aylarda faiz indirimine gitmesinin artırım yapmasından daha olası olduğunu da savundu.

TCMB PPK açıklamasının geçtiğimiz ay yapılan açıklamadan farkının, bu sefer bölgesel çatışmanın çözüme kavuşmasının dezenflasyonun başlaması için bir ön şart olarak sunulması olduğuna dikkat çeken JP Morgan, bu ifadelerin önümüzdeki aylarda yüksek enflasyonun bahanesi olarak kullanılabileceğine işaret ettiğini belirtti.

#reklam#

JPMorgan, PPK açıklamasında daha sıkı politikalara ihtiyaç olduğuna atıfta bulunulmamasının sürpriz olmadığını da vurguladı.

JPMorgan, Türkiye'de enflasyonun yılın son ayına kadar yüzde 60 civarında veya üzerinde olmaya devam etmesini beklediklerini de belirtti.

Yarkın Cebeci imzası ile yayınlanan raporda, "TCMB'nin yıl sonuna kadar faizi sabit tutmasını bekliyoruz. Ancak hala daha düşük faiz oranları için siyasi baskıda bir artış riski, özellikle büyümede keskin bir yavaşlama olur ise, var" ifadelerine de yer verildi.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/jpmorgan-dan-merkez-bankasi-ongorusu-ufukta-faiz-artirimi-var/262246