AB, Rus milyarderleri yaptırım listesine ekledi; Lavrov'un damadı da listede
AB, Rus milyarderleri yaptırım listesine ekledi; Lavrov'un damadı da listede

10 Mart 2022 Perşembe   08:41

AB’nin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle hazırladığı yeni yaptırım listesi, AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, kömür ve gübre alanında faaliyet gösteren milyarder Andrey Melniçenko, gübre üreticisi milyarder Andrey Guriev, çelik boru üreticisi milyarder Dmitri Pumpians ve gıda alanında çalışan milyarder Vadim Moşkoviç yaptırım listesine eklendi.

#reklam#

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un damadı ve iş insanı Alexander Vinokurov, kimyasal sektöründe faaliyet gösteren Dmitri Arkadieviç Mazepin ve oğlu Formula 1 pilotu Nikita Mazepin ile Rusya’nın en büyük hava yolu şirketi Aeroflot CEO’su Mikhail Poluboyarinov’un da aralarında yer aldığı toplam 14 oligark ile Rusya Federal Konseyi’nin 146 üyesi yaptırım listesine eklendi.

Bu kişilerin mal varlıkları donduruldu ve seyahat yasağı uygulanmaya başlandı.

Ayrıca, Rusya’ya doğrudan veya dolaylı olarak deniz seyrüsefer ve telsiz haberleşme teknolojisi satışı, tedariki, devri veya ihracı yasaklandı.

Belarus Kalkınma Bankası, Belagroprombank, Bank Dabrabyt ve iştiraklerinin 20 Mart itibariyle SWIFT kullanımına yasak getirildi.

Belarus Merkez Bankası’yla rezerv ve varlıklarının yönetimiyle ilgili işlemler yasaklanırken, Belarus kamu kuruluşlarına finansal hizmet sağlanması yasak kapsamına alındı.

Belarus vatandaşlarının, AB bankalarına 100 bin avrodan daha fazla mevduat yatırması ve Belarus’a avro banknot sağlanmasına da yasak getirildi.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/ab-rus-milyarderleri-yaptirim-listesine-ekledi-lavrov-un-damadi-da-listede/261895