Enerjide arz güvenliğinde ‘kara elmas’ öne çıkıyor
Enerjide arz güvenliğinde ‘kara elmas’ öne çıkıyor

28 Ocak 2022 Cuma   17:50

Yeniköy Kemerköy Termik Santralleri Genel Müdürü M. Serhat Dinç, “Elektrik üretiminde doğal gazın kesintisine HES’lerin kuraklık, ithal kömür santrallerinin artan maliyetler yüzünden kapasitelerini düşürmesi eklenince arz güvenliği daha ciddi bir hale geldi ve elektrik kesintileri başladı. Bu dönemde yerli kömür santralleri elektrik talebini karşılamada önemli bir misyon üstlendi. Arz güvenliğini sağlamak için yerli kömür iyi bir seçenek olduğunu bir kez daha gösterdi” dedi…

İran’dan Türkiye’ye gelen ve İran tarafından kalan doğal gaz iletim hattında meydana gelen arıza nedeniyle doğal gaz çevrim santrallerine gaz kısıntı uygulaması başlatılınca ülkede elektrik kesintileri başladı. Organize Sanayi Bölgeleri’nde periyotlar halinde yapılan elektrik kesintileri nedeniyle birçok fabrika üretimine ara vermek zorunda kaldı. Doğal gaz kesintisine ek olarak HES’lerin kuraklık nedeniyle elektrik üretimine olan katkısının düşmesi ve ithal kömür santrallerinin artan kömür fiyatları nedeniyle kapasitelerini düşürmeleri enerji arzında büyük bir sorun yarattı.

#reklam#

Bu olumsuz gelişmeler, Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını artırmasını gerektiğini ortaya çıkardı. Bu dönemde yerli kömür santrallerinin elektrik talebini karşılamada önemli bir misyon üstlendiğini söyleyen Yeniköy Kemerköy Termik Santralleri (YK Enerji) Genel Müdürü M. Serhat Dinç, “Baz yük santraller olarak adlandırdığımız bu kaynak tiplerine, elektrik arz güvenliği açısından çok ihtiyacımız var. TEİAŞ yılsonu verilerine göre, yerli kömür santralleri ( Linyit, Taş Kömür, Asfaltit) 2021 yılında yaklaşık olarak 49,2 milyar Kwh’lik üretim yaptı. Bu rakam, 2020 yılında 43,8 milyar KWh olmuştu. Yerli santrallerin üretim miktarı yaklaşık yüzde 12,4 oranında artış gösterdi. Toplam elektrik üretimi içindeki payı da 2020 yılında yüzde 14,5 iken, 2021 yılında yüzde 15 olarak gerçekleşti” dedi.

DOĞAL GAZ İTHALATININ ÖNÜNE GEÇİYOR

YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy ve Kemerköy’de bulunan santrallerin özelleştirmeden sonra 40 milyar kilovatsaat üretildiğinin altını çizen Dinç, “2015- 2021 yılları arasında ürettiğimiz enerjiyle ülkemizin gaz tüketiminde yaklaşık 8.037.930.763 Sm3’lük tasarruf etmesini sağladık. 2022 yılı için 6.308.735 MWh net üretim karşılığı 1.167.115.975 Sm3 doğal gaz tasarrufu sağlamayı hedefliyoruz” bilgisini verdi.

#reklam#

YK enerji olarak üretimin tamamında bölgeden elde ettikleri linyit kömürünü kullandıklarını söyleyen Dinç, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Yüzde 100 yerli kaynak kullanımı sayesinde Türkiye elektrik arz güvenliğine, ithalata bağlı kalmadan destek vermeyi sürdürüyoruz.

Üretimimizle birlikte Yeniköy Kemerköy Termik Santralleri, Türkiye’nin elektrik ihtiyacının ortalama yüzde 2’sini karşılıyor"Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Enerjide-arz-guvenliginde-kara-elmas-one-cikiyor/260160