Sanayide şalterler uzun süreli inecek!
Sanayide şalterler uzun süreli inecek!

28 Ocak 2022 Cuma   08:18

Hükümetin üretim, yatırım, istihdam hedefi boşa çıkarken Cumhurbaşkanı, kesintinin 15 gün daha süreceğini açıkladı. Zincirleme etkiye dikkat çeken sanayiciden ‘bu paydosu kaldıramayız’ haykırışı geldi: Üretim sistemi kaybederse Türkiye kaybeder.

Karar'da yeralan habere göre Tahran’ın gaz kesintisiyle beliren enerji krizi için uzmanlar ‘Nedeni plansızlık’ dedi. OSB’lerde üretim yavaşladı. Fabrikalar acil çözüm beklerken Erdoğan “İran Cumhurbaşkanıyla görüştüm. 10-15 gün içinde gaz akışı sürecek” dedi. Vahim gelişme karşısında sıkıntısı artan sanayiciler “Taahhütlerimiz var. Çarklar dönmezse etkisi çok ağır olur. İstihdam azalır, ülke kaybeder” mesajı verdi.

ÖZEL BANKALAR YÜKSEK FAİZ ALIP SÖMÜRMEYE DEVAM EDİYOR

#reklam#

Cumhurbaşkanı, gaz krizinin yanı sıra diğer başlıklarda da dikkat çeken açıklamalar yaptı: Özel bankalar yüksek faizle sömürü çarkını sürdürüyor. Vatandaşlarıma sesleniyorum; diyorum ki kamu bankalarına gidin. (Doğu Akdeniz) İsrail’le her türlü adıma varız. Cumhurbaşkanı Herzog’un şubat ayında yapacağı ziyaretle iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönem başlayabilir.

SÖZLERİMİN MUHATABI SEZEN AKSU DEĞİL

Şarkı sözleri üzerinden başlatılan tartışma sürecinde sert ifadeler kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TV’de katıldığı programda “Sözlerimin muhatabı Sezen Aksu değil” dedi. “Sezen Aksu Türk müziğinin önemli bir ismi. Dilini koparma ifadesini bir kişinin şahsına değil, dini değerlere karşı hakarete dönük bir tavır olarak ifade ettim” değerlendirmesinde bulundu.

SANAYİDE ŞALTERLER UZUN SÜRELİ İNECEK

Tahran’ın doğalgaz vanalarını açıp kapatmasıyla başlayan enerji krizi sanayide doğalgaz ve elektrik kısıtlamasına neden olurken, üretim çarkını durdurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kesintinin 15 gün daha süreceğini açıkladı. Sanayici ise kısıtlamanın zincirleme etki yaratacağını ve bu molayı kaldıramayacağını belirterek ‘’Üretim sistemi kaybederse Türkiye kaybeder’’ dedi.

Sanayiye yönelik önce doğalgaz, sonra da elektrik kesintisi kararları üretimi sekteye uğratırken kriz derinleşiyor. Uzmanlar krizin planlama hatası olduğunu ve 20 yıllık sorunların ertelendiği için aşılamadığını belirtti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise sorunun geçici olduğunu belirterek “Gecikmeyi birkaç gün içinde çözmek için gerekli girişimlerde bulunduk” ifadelerini kullanmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan, Bakan’ın aksine kesintinin 15 gün daha süreceğini açıkladı.

#reklam#

Erdoğan, İran’dan Türkiye’ye yönelik gaz akışının 10-15 gün içinde tekrar başlayacağını Türkiye’nin İran’a borcunun olmadığını söyledi. Kısıtlamayla beraber şalter indirmek zorunda kalan sanayici duruma tepki gösterdi.

Üretim çarkının bu kadar uzun bir arayı kaldıramayacapını belirten sanayici ‘’Üretim sistemi kaybederse Türkiye kaybeder’’ dedi. Yurt içi ve yurt dışı taahhütleri olduğunu aktaran sanayiciler daha önce de enerji kesintilerine rastlandığını ancak son yıllarda uzun süreyle devam eden kesintilerin görülmediğini, söz konusu durumun üretim planlarına yansıdığını vurguladı.

Otomotiv, karton, ilaç gibi bir çok sektör üretime ara vermek zorunda kaldı. Sektör temsilcileri, tam kapasiteyle olmasa da üretime dönmeyi bekliyor. Kesintilerin uzaması durumunda sorunun ciddi aksamalara neden olabileceğinden endişelenen sanayiciler , üretim yapamamanın ihracat da yapamamak anlamına geldiğini hatırlatarak , üretimin yanı sıra ihracatta da ciddi kayıplarla karşılaşılabileceği endişelerini dile getirdi.

Bloomberg HT’ye konuşan Medcem Çimento Genel Müdürü Murat Kahya, “Kesintilerin uzaması ve tekrarlanması durumunda kaybımız 100-200 milyon doları geçebilir, çünkü süreçler aksadıkça ve geciktikçe şirketlerin ödemesi gereken cezai durumlar da ortaya çıkıyor” dedi.

‘TAAHHÜTLERİMİZİ YERİNE GETİRMEZSEK CİDDİ CEZALAR VAR’

#reklam#

Ankara’daki Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) iki tesisi olan sanayici Ercan Şanal, sanayi bölgelerindeki doğal gaz ve elektrik kesintilerine ilişkin, “Bizim, ihracat yaptığımız için verdiğimiz sözleri yerine getirmemiz lazım, taahhütlerimiz var. Bunların karşılığında da taahhütlerimizi yerine getiremezsek ciddi cezalar var. Bu cezalara bakarak, jeneratörde yaktığımız mazotun, yakıtın maliyetini düşünmüyoruz bile” dedi.

‘ÜRETİM SİSTEMİ KAYBEDİYORSA ÜLKE DE KAYBEDİYOR’

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Başkent Gaz’ın, doğal gaz kullanımında yüzde 60’ı geçtikleri gerekçesiyle Anadolu OSB’ye doğal gazını kesme bildiriminde bulunduğunu açıkladı.

OSB’lerdeki enerji kesintilerini değerlendiren Tuncay, “Hayati sonuçlar ortaya çıkabilir. BOTAŞ, Başkent Gaz, ‘Gazını kesmeye geliyorum’ dediğinde, çalışan bir firmada ani gaz kesintisi o firmada hayati ne gibi sonuçlar doğurur kestirmemiz mümkün değil. İş kazalarına sebep olabilir; patlama, çatlamalara sebep olabilir” dedi. Kesintilerin, çalışanları da etkileyeceğini belirten Tuncay, “Üretim sistemi kaybediyorsa bir ülkede, ülke de kaybediyor. O üretim zincirinde istihdam edilmiş insanlar da kaybediyor. Benim işletmem bir halkaysa ve ben o yükü taşıyamıyorsam diğer halkalar da görev yapamayacak” değerlendirmesinde bulundu.

‘ÜRETİMİN DURMASI İNFİAL VE STOKÇULUĞU KÖRÜKLER’

#reklam#

Konuya ilişkin konuşan Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Bahar, ‘’Sözleşmeye ve akide bağlanmış birçok siparişimiz bulunmaktadır. Firmalarımız büyük kayıp ve zarara uğrayacaktır. Tarım, imalat ve lojistik sektörü günlük dönen, günlük ihtiyaçları olan hayati öneme sahip sektörlerdir. Bu sektörlerin sekteye uğraması, ülke çağında büyük bir tedarik sıkıntısını beraberinde getirebilir. Ayrıca ülkede üretimin durması toplumda infiale neden olmakla birlikte stokçuluğu da körükleyebilir. Unutulmamalıdır ki bu tip belirsizlikler enflasyonda telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir’’ dedi.

ENERJİ KESİNTİSİ SONRASI İŞÇİLER ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILIYOR

Petrol-İş Sendikası Bilecik Durden Plastik Fabrikası İş Yeri Baştemsilcisi Taner Özker, sanayiye yönelik enerji kesintisi nedeniyle zorunlu ücretsiz izine çıkartılmakla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Özker, “Biz işçiler olarak ücretsiz izne, türlü türlü yaptırımlara maruz kalıyoruz. İşçiler şu anda soğuk ve çalışma ortamına uygun olmayan ortamlarda çalışmaya zorlanmaları devam ediyor.

Şu anda 208 arkadaşımız bu şekilde izne çıkartıldı. Şu anda yıllık izinlerini kullanıyorlar arkadaşlarımız mecbur olarak. Bu durum tarafımızdan hiçbir şekilde tasvip edilmiyor ama maalesef kanun çerçevelerinde yaptırım oluyor. Devlet bünyesinde çalışan arkadaşlar idari izinli sayılıyor ama biz özel sektörde çalışan varsa yıllık izinlerimizden kullanılıyor yoksa kendi başına ne yaparsan yap” dedi. Sanayiye yönelik uygulanan enerji kesintileri işçi ve işvereni olumsuz etkiliyor. Durden Plastik Fabrikası İş Yeri Baştemsilcisi Taner Özker şu an için OSB’lerde uygulanan doğalgaz ve elektrik kesintisinin bu şekilde devam ederse evlere de yansıyabileceğini söyledi.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Sanayide-salterler-uzun-sureli-inecek/260132