Doka Kültür ve Yaşam Akademisi online eğitimlerine devam ediyor
Doka Kültür ve Yaşam Akademisi online eğitimlerine devam ediyor

27 Ocak 2022 Perşembe   16:38

Bulunduğumuz coğrafyaya uyum sağlamak için köklerimizi daha iyi bilmeliyiz bilincinden hareketle, bir sivil toplum hareketi olarak Belkıs Dorum tarafından kurulan Doka Kültür ve Yaşam Akademisi, alanında öncü profesyonel eğitmenlerin öncülüğünde sanat ve siyaset tarihinden, blockchain ve metaverse konularına kadar eğitim, seminer ve atölye çalışmalarına devam ediyor.

Doç. Dr. Sevtap Demirci ile Tarihe Dokunuş

‘Güneydoğu Sorunu’, ‘PKK Terörü’, ‘Kürtçülük’ gibi çeşitli şekillerde ifade edilen ‘Kürt Meselesi’ ve uluslararası ilişkilerde son 150-200 yıldır ana gündem maddesi olan ‘Ermeni Meselesi’nin tarihte ilk Türk-Ermeni ilişkilerinin başlangıcından, konunun sorun haline geldiği 1878’e kadar olan süreci, Doç. Dr. Sevtap Demirci anlatımıyla gerçekleştirilecek. Eğitimlerde, ilişkilerin gerginleştiği 1878’den 1923’e, yani Cumhuriyet’in kuruluşuna giden süreçteki en önemli dönüm noktası olan Lozan Barış Antlaşması’na kadar olan kısım ve 1923’den günümüze kadar olan dönem ayrıntılı bir şekilde incelenecek.

#reklam#

ABD’nin Ortadoğu için öngördüğü ve başlattığı, bölgedeki tüm düzeni ve dengeleri değiştirmeye aday büyük planı olan ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ seminerinde ise detaylı bir analiz yapılacak. İçinde bulunduğumuz coğrafyada halen yaşanmakta olanlara ve yaşanacaklara ışık tutacak olan Doç. Dr. Sevtap Demirci, ‘İstiklal Mahkemeleri’ seminerinde de İstiklal Mahkemeleri’nin ne olduğu, neden kurulduğu, kaldırıldıktan sonra ikinci kez neden yeniden açıldığı, hangi davalara baktığı ve verilen kararlarla istenilen sonuçlara ulaşılıp ulaşılamadığı sorularını cevaplandıracak.

Feride Çelik ile Geçmişe Eşsiz Bir Kapı

İnsanların kültürlerine, geçmiş kazanımlarına daha duyarlı olabilmenin yolunun, geçmiş medeniyetlerin kültürel birikimlerini, sanat tarihini öğrenmekten geçtiğine inanan Doka Kültür ve Yaşam Akademisi, Feride Çelik’in anlatımıyla ‘Sanat Tarihi Okulu’ seminerleri gerçekleştiriyor. İlk modülünde, mimari, heykel, seramik gibi alanlarda verdikleri eserler ile başta Rönesans olmak üzere günümüz sanatını etkileyen Yunan Uygarlığı’nı işleyecek olan Feride Çelik ile Sanat ve Mitoloji’den Avrupa Sanatındaki Ressamlar, Hayatları ve Sırları’na, Türk Sanat Tarihi’nden Tablo Okumaları’na kadar pek çok konuyu mercek altına alınacak.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Doka-Kultur-ve-Yasam-Akademisi-online-egitimlerine-devam-ediyor/260110