Sedef Kabaş, Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklandı!
Sedef Kabaş, Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklandı!

22 Ocak 2022 Cumartesi   20:58

TELE1’de katıldığı programda kullandığı sözler gerekçe gösterilerek 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan ve gece saat 02.00’de evinden gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş, emniyetteki işlemlerin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Sevk yazısında 'Cumhurbaşkanı'nın onur, şeref ve saygınlığını zedeleyici mahiyet' vurgusu

#reklam#

Savcılığın hakimliğe gönderdiği sevk yazısında, 'şüphelinin katıldığı televizyon programında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na yönelik sarf etmiş olduğu söz ve beyanların; içeriği, niteliği, vasıf ve mahiyetinin Cumhurbaşkanı'nın onur, şeref ve saygınlığını zedeleyici mahiyette olduğu' kaydedildi.

 'Bu suretle şüphelinin üzerine atılı Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunduğu' ifade edilen yazıda, 'Kabaş'ın sarf ettiği söz ve beyanlarının niteliği, üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu ve suça dair yasada yazılı cezanın üst haddi dikkate alınarak tutuklanmasına karar verilmesi' istendi.

Ne olmuştu?

Gazeteci-yazar Sedef Kabaş hakkında TELE1’de katıldığı programda kullandığı sözler gerekçe gösterilerek 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Kabaş, gece saat 02.00’de evinden gözaltına alındı.

#reklam#

Gözaltı haberini sosyal medya hesabından duyuran TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ konuya ilişkin paylaşımında, “Sedef Kabaş şu anda gözaltına alınıyor. Kendisine nedeni tam açıklanmamış, ama sanırım Erdoğan’a hakaret gerekçesiyle Emniyet’e götürülüyor. Olacak şey değil! Çağrılsa sabah ifadeye gidebilecek bir gazeteci üzerinden bütün toplum sindirilmek mi isteniyor?” ifadelerini kullandı.

Kabaş’ın Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül olayla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Milletimizin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanımızı hedef alan, edepten nasipsiz, çirkin sözleri lanetliyorum. Haset ve nefretten doğan bu hadsiz ve hukuksuz ifadeler, milletin vicdanında ve adalet önünde hak ettiği karşılığı bulacaktır" ifadelerini kullandı.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Sedef-Kabas-Cumhurbaskani-na-hakaretten-tutuklandi/259918