Resmen açıklandı: TCMB'den 5 Milyar Dolarlık swap anlaşması!
TCMB'den 5 Milyar Dolarlık swap anlaşması!

19 Ocak 2022 Çarşamba   10:40

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında swap anlaşması imzalandı. Bugün yapılan duyuruya göre, Türkiye ile BAE merkez bankaları arasında 18 milyar dirhem ve 64 milyar liralık (5 milyar dolar) swap anlaşması imzalandı.

İki ülke arasında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi yoluyla finansal iş birliğinin daha da güçlendirilmesi amacını taşıyan anlaşma üç yıl süreyle geçerli olacak ve karşılıklı mutabakatla uzatılabilecek.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu konuya ilişkin "Bu anlaşma, iki ülke merkez bankasının ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını göstermektedir" ifadelerini kullandı.

BAE Merkez Bankası Başkanı Khaled Mohamed Balama, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile imzalanan bu anlaşma her iki ülkenin finansal konularda, özellikle de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar alanında ikili iş birliğini artırma iradesinin bir göstergesidir" dedi.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Resmen-aciklandi-TCMB-den-5-Milyar-Dolarlik-swap-anlasmasi/259778