Kazakistan'da para saçan ABD'li vakıf Türkiye'de de para dağıtmış
Kazakistan'da para saçan ABD'li vakıf Türkiye'de de para dağıtmış

10 Ocak 2022 Pazartesi   08:19

Tüm dünya Kazakistan’daki olayları izlerken başta Rusya ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinin destekleri “Barış Gücü” birliklerinin ülkeye müdahale çok konuşuldu. 

Kazakistan hükümetinin talebiyle ülkeye gelen birliklerin müdahaleleri kanlı sonuçlar doğurdu. 

Fakat tam bu müdahaleler konuşulurken, ABD Kongresi tarafından fonlanan ve CIA'nın yan kuruluşlarından biri olarak hareket etmekle suçlanan Ulusal Demokrasi Vakfı’nın (National Endowment for Democracy –NED), Kazakistan'daki vakıflara eylemlerden önceki 4 yılda 2.5 milyon dolar aktardığı ortaya çıkmıştı. 

Odatv’nin yaptığı araştırmaya göre aynı vakfın Türkiye için harcanmak üzere çeşitli vakıflara da 2018’de 2 milyon 41 bin dolar, 2020’de de 2 milyon 567 bin dolar aktardığı anlaşıldı. Vakfın kayıtlarında 2019’a dair herhangi bir bilgiye yer verilmemesi dikkat çekti. 

#reklam#

Aktarılan rakamlara göre Türkiye’deki çeşitli "demokrasi projelerini" desteklemek adına 2020’de harcanan para şöyle açıklandı:

“STK’ları güçlendirmek” amacıyla Sivil Toplum Geliştirme Derneği’ne 56 bin dolar.

“Demokratik Boşluğu Kapatmak İçin Bağımsız Sesleri Güçlendirmek” amacıyla Uluslararası Özel Girişim Merkezi’ne (CIPE) 238 bin 732 dolar.

Türkiye özelinde, “Demokratik Bir Geleceğe Yatırım” gerekçesiyle ABD’li Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsü’ne (IRI) 700 bin dolar.

“Yolsuzlukla Mücadele ve Demokratik Yönetimde Özel Sektör Liderliği” başlığıyla CIPE’ye 484 bin 227 dolar.

“Dijital Medya Yoluyla Demokratik Fikir ve Değerleri Teşvik Etmek” ve “örgütlenme özgürlüğü” amacıyla toplamda 78 bin dolar. 

“Sivil Toplum ve Yerel Yönetim Arasındaki Ortaklığın Teşvik Edilmesi” başlığı altında Ulusal Demokrasi Enstitüsü’ne (NDI) 750 bin dolar.

“Hesap Verebilirlik ve Yönetişim” amacıyla toplamda iki ayrı kalemde 138 bin dolar.

“Bağımsız Gazetecilere Hukuki Destek Sağlamak” başlığı altında 50 bin dolar. 

“Medya Özgürlüğünün ve Akademik Hakların Desteklenmesi” için ise 70 bin dolar. Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Kazakistan-da-para-sacan-ABD-li-vakif-Turkiye-de-de-para-dagitmis/259401