Dövize manipülasyon operasyonu yapılacak!
Dövize manipülasyon operasyonu yapılacak!

29 Kasım 2021 Pazartesi   08:53

MGK toplantısı sonrası yayınlanan ‘ekonomik tehdit’ bildirisinden sonra döviz kurları üzerinden manipülasyon yapılıp yapılmadığının araştırılması, varsa konunun gerekli yerlere iletilerek ilgili kurumlar nezdinde çalışma gerçekleştirilmesi için DDK’ya talimat verildi.Kurum manipülasyon yapılıp yapılmadığını tespit etmek için ilgili kurumlardan bilgi ve belge isteyebilecek.

Karar gazetesinin haberine göre ekonomi yönetiminin aldığı yanlış kararlar TL’yi tarihinin en değersiz seviyesine taşıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz hassasiyeti ve bu konudaki kararlı açıklamaları kuru zirvelere taşırken, gözler şimdi de Merkez Bankası’nın yapacağı Aralık 2021 Para Politikası toplantısında.

Ancak toplantı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan döviz artışıyla ilgili yeni bir hamle geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz kurları üzerinden manipülasyon yapılıp yapılmadığının araştırılması, varsa konunun gerekli yerlere iletilerek ilgili kurumlar nezdinde çalışma gerçekleştirilmesi için Devlet Denetleme Kurulu’na talimat verdi.

#reklam#

Talimat üzerine harekete geçen DDK, döviz kurları üzerinden manipülasyon yapılıp yapılmadığını tespit etmek için ilgili kurumlardan bilgi ve belge isteyebilecek.

Çalışmanın sonunda hazırlanacak rapor, gerekli işlemlerin yapılması için ilgili kurumlarla paylaşılacak. DDK, denetimlerde kurum ve kuruluşların her kademe ve rütbedeki personelinin yanı sıra ilgili mevzuat çerçevesinde bilirkişi de görevlendirilebiliyor. Kurum ayrıca, kuruluşlarca başlatılan denetlemeleri koordine edebiliyor veya gerektiğinde bilgi ve belgeleri devralabiliyor.

DDK’nın döviz kurunun yükselmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla ‘manipülasyon araştırması’ yapacağına ilişkin kararı değerlendiren TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bazı ülkelerin Türkiye ekonomisine zarar vermek için girişimde bulunduğunun geçmişte örnekleri olduğunu söyledi. Şentop açıklamalarına şu ifadelerle devam etti: ‘’Dolayısıyla Türkiye’deki, özellikle kısa sürede ve finansal boyuttaki çok hızlı gelişimlerin sebeplerinin araştırılmasında fayda var. O bakımdan Devlet Denetleme Kurumunun yapacağı çalışmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Gerek olduğu taktirde şüphesiz başka incelemeler araştırmalar da yapılabilir.’’

128 MİLYAR DOLARI ARAŞTIRAN YOK

#reklam#

Hazine ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak döneminde döviz kurlarındaki hızlı yükselişlerin dengelenmesi ve kurun belli bir seviyede tutulması için kamu bankaları üzerinden döviz satışı yapılmış, bu süreçte Merkez Bankası rezervleri sert şekilde erimişti. Rezervlerdeki 128 milyar dolarlık eksilme uzun süre muhalefet partileri tarafından Türkiye’nin gündeminde de tutulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğanın DDK’ya manipülasyon talimatı sonrası, 128 milyar dolar neden araştırılmıyor sorusu tekrar gündeme geldi. CHP İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzaçebi sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ‘’Erdoğan kurdaki artışın nedenlerini araştırmak üzere Devlet Denetleme Kurulunu (DDK) görevlendirmiş. Madem öyle 128 milyar dolar sattığınız dönemde de kur yükselmişti, DDK onu da araştırsın’’ dedi.

MGK’DA EKONOMİK TEHDİT VURGUSU YAPILMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrası yayınlanan bildiride ‘ekonomik tehdit’ vurgusu yapılmıştı.

#reklam#

MGK’nın ardından yayımlanan bildiride, “Türkiye’nin inşa ettiği sağlam altyapı üzerinde, hedeflerine uygun şekilde yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı ekonomi politikalarını hayata geçirme sürecinde karşılaştığı ve karşılaşabileceği sınamalar ile tehditler değerlendirilmiştir” denildi.

DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURUMU DIŞ GÜÇLERİ SUÇLADI

Kurdaki hareketliliği değerlendirmek üzere özel gündemle toplanan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamada kurdaki hareketin sadece faiz indirimine bağlanamayacağını belirtmişti.

Açıklamasında dış güçlere vurgu yapan DEİK ‘’Yaşanan ortamdan iş dünyasının etkilenmemesi mümkün değildir. Olayın seyrini ve mevcut ekonomik verilerimizi birlikte ele aldığımızda, bu hareketliliğin, sadece faiz indirimine ve yapılan açıklamalara bağlanmasının mümkün olmadığını, sığ ve rasyonel olmayan gelişmelerle piyasada büyük ve ekonomik gerçekliliklerle bağdaşmayan bir hareketliliğin oluşturulduğunu değerlendirdik’’ ifadelerine yer verdi. Zorlukların olduğu vurgulayan DEİK, iş dünyası olarak, daha fazla yatırım ve ticaret için ne yüksek faiz ne de yüksek kur düzeyini arzu etmediklerini açıkladı.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Dovize-manipulasyon-operasyonu-yapilacak/257730