SPK, hangi holding yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacak?
SPK, hangi holding hakkında suç duyurusunda bulunacak?

8 Ekim 2021 Cuma   08:33

Sermaye Piyasası Kurulu, Salix Yatırım Holding yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacak. Kurul kararına göre şirket idari para cezası da ödeyecek

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 2020 yılında borsa kotundan çıkarılan Salix Yatırım Holding hakkında yürütülen incelemer soncunda, aralarında şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kahraman'ın da bulunduğu 7 kişi hakkında suç duyurusunda bulunma kararı aldı. Kurul ayrıca, şirkete de idari para cezası kesti.

Kararlarla ilgili SPK bülteninde yer alan bilgilere göre, YKB Ahmet Kahraman ve Aydın Suçin hakkında, şirketin hem ilişkili, hem de ilişkili olmayan taraflar lehine zarara uğratılması nedeniyle suç duyurusunda bulunulacak. 

#reklam#

Kurul ayrıca, şirketin ilişkili tarafları lehine zarara uğratılması nedeniyle, Mehmet Baş, Gürkan Kemal Akınoğlu, Osman Özhan Zel'e ek olarak, söz konusu suça iştirak ettiği belirlenen Orkun Olgunus hakkında da suç duyurusunda bulunulacağını duyurdu.

Kurul, şirketin ilişkili olmayan tarafları lehine zarara uğratılmasına rol oynadığı belirlenen İbrahim Yel hakkında da suç duyurusunda bulunacak.

Para cezası

SPK son olarak Salix Yatırım Holding'e, şirketin 31.07.2019, 04.11.2019, 18.11.2019 ve 13.01.2020 tarihli özel durum açıklamalarının Özel Durumlar Tebliği’nin ilgili maddesine aykırı olması nedeniyle 173 bin 182 lira idari para cezası kesti.

Temmuz 2020'de borsa kotundan çıkarıldı

Borsa İstanbul, bağlı ortaklarının finansal ve faaliyet durumları nedeniyle, 2019 yılı bilançosuna ilişkin bağımsız denetçi görüşü de dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucu, Salix Yatırım Holding'in 13 Temmuz 2020'de borsa kotundan çıkarılmasına karar vermişti.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/SPK-hangi-holding-yoneticileri-hakkinda-suc-duyurusunda-bulunacak/255881