LC Waikiki'nin patronundan enflasyon uyarısı: Pamuk fiyatları uçuşa geçti
LC Waikiki'nin patronundan enflasyon uyarısı: Pamuk fiyatları uçuşa geçti

6 Ekim 2021 Çarşamba   09:01

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, pamuk fiyatlarında yaşanan artışın konfeksiyon ve hazır giyim sektörüne etkisini değerlendirdi.

Bloomberg HT’ye konuşan Vahap Küçük, pamuk fiyatlarında yaklaşık dolar bazında yüzde 80 bir artış yaşandığını ve bunun giyim enflasyonunu olumsuz etkileyeceğini kaydetti. Küçük, pamuk fiyatlarındaki artışın devam etmeyeceğini umut ettiklerini de söyledi.

''PAMUK FİYATLARINDA BEKLENMEDİK BİR ARTIŞ OLDU''

Küçük, “Pamuk fiyatlarında beklenmedik bir artış oldu. Geçen sene 65 sent olan pamuk, bu sene 1,05 doları buldu. Dolar bazında yaklaşık yüzde 80 bir artış var. Böyle giderse bu durum giyim enflasyonunu olumsuz etkileyecektir” dedi.

#reklam#

Pamukta 2011’de de böyle bir durum olduğunu fakat fiyatların sonrasında tekrar gerilediğini hatırlatan Küçük, "O yüzden geçici bir durum. Tavsiyem, sipariş miktarı kadar pamuk alınması gerek, stok yapmak mantıklı değil” diye konuştu.

“HAMMADDE GİRDİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ ETKİLİ OLDU”

Enflasyon rakamlarını da değerlendiren Küçük, “Hazır giyim ve ayakkabıdaki enflasyon tamamen girdi maliyetlerindeki artıştan kaynaklandı. Eğer 2-3 ay daha böyle giderse yaz sezonu da maalesef enflasyonun 10-15 puan üzerinde artış olma ihtimali yüksek” dedi.

Küçük, hazır giyimde ihracat rakamlarının beklenenin üzerinde olduğunu, pandemiden dolayı Türkiye’ye Asya’dan ve Güney Amerika’dan sipariş kayması olduğunu, bu sebeple üretim firmalarının kapasitenin üzerinde çalıştıklarını söylediSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/LC-Waikiki-nin-patronundan-enflasyon-uyarisi-Pamuk-fiyatlari-ucusa-gecti/255809