0850'li hatlara ilk ceza kesildi!
0850'li hatlara ilk ceza kesildi!

13 Eylül 2021 Pazartesi   08:19

Ticaret Bakanlığı, "haksız ticari uygulama" başlığı altında Türk Telekom ortak markasını kullanan TTNET A.Ş. ile herhangi bir bağı olmadığı halde bu markanın internetini vatandaşlara satmaya çalışan iki şahsa ceza kesti.

Aramaların 0850'li hatlardan yapıldığını belirten Ticaret Bakanlığı, ticari uygulamada bulunan Bahriye Keriman Gürses ile Mustafa Alıcı adlı şahıslar hakkında 11 bin 429'ar lira idari para cezası uyguladı.

ŞİRKETLE BAĞLARI YOK

#reklam#

Sabah'tan Barış Savaş'ın haberine göre bu kişilerin TTNET A.Ş. ile herhangi bir bağı bulunmadığı, Türk Telekom firmasının itibarından haksız biçimde yararlanıldığı ve Türk Telekom ismi ile şahsı lehine haksız kazanç elde ettiği, bu durumun da haksız rekabete yol açtığı tespitine varıldı.

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu'nun kararında şöyle denildi: "Bahsi geçen aramaların dürüst rekabet ilkelerine aykırılık teşkil ettiği ve tüketicilerin normal şartlar altında taraf olmayacağı bir işleme taraf olmasına yol açan aldatıcı bir ihtimal doğurması gerekçesiyle haksız ticari uygulama niteliğinde olduğu değerlendirilmiş olup, inceleme konusu ticari uygulamaların Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a aykırı olduğu tespit edilmiştir."Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/0850-li-hatlara-ilk-ceza-kesildi/254993