FBI'ın 5 Milyon Dolar ödül koyduğu isim bakan oldu!
FBI'ın 5 Milyon Dolar ödül koyduğu isim bakan oldu!

8 Eylül 2021 Çarşamba   11:01

Hükümetin başında Taliban'ın kurucularından Molla Muhammed Hasan Akhund olacak. Yardımcılığını ise örgütün kurucularından Molla Abdulgani Baradar ve Maulvi Adul Selam Hanefi üstlenecek.

Akhund, 1990'lardaki Taliban iktidarı sırasında Kandahar Valisi'ydi.

Baradar ise 2020'de dönemin ABD Başkanı Trump ile telefonda konuşarak, bir ABD başkanıyla konuştuğu bilinen ilk Taliban üyesi olmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Hakkani'nin tutuklanmasına yol açacak bilgiler için hala 5 milyon dolara kadar ödül teklif ediyor ve şahsın 'silahlı ve tehlikeli olarak kabul edilmesi gerektiği' konusunda uyarıyor.

Hakkani, Ocak 2008'de Kabil'de beş yıldızlı bir otele düzenlenen ve altı kişinin öldürüldüğü saldırıyla ilgili olarak sorgulanmak üzere aranıyor. Ayrıca, Afganistan'daki ABD ve koalisyon güçlerine yönelik ölümcül sınır ötesi saldırıları koordine ettiğine ve kişisel olarak yer aldığına inanılıyor.

2020'de ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı telefon görüşmesi ise bir Taliban yöneticisinin bir ABD başkanıyla bilinen doğrudan ilk temasıydı.FBI tarafından aranan Hakkani örgütünün lideri Siraceddin Hakkani de İçişleri Bakanı oldu.

Yıllardır Afganistan'da büyük operasyonlar düzenleyen ve Taliban içinde bir yapılanma olan Hakkani örgütü, Taliban'ın aksine ABD tarafından "terör örgütleri" Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/FBI-in-5-Milyon-Dolar-odul-koydugu-isim-bakan-oldu/254835