Sadece köyler, evler değil... Hayaller de küle döndü
Sadece köyler, evler değil... Hayaller de küle döndü

2 Ağustos 2021 Pazartesi   08:38

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 5 gündür devam eden orman yangınlarını söndürme çalışmaları sürüyor.

Milliyet'ten Can Erok ve Cihat Aslan'ın haberine göre Antalya, Manavgat’ta 5 gün önce başlayan yangınlar, Sırtköy Mahallesi’nde rüzgârın da etkisiyle büyüyerek devam ediyor. Yangının ilk başladığı Kalemler ve Evrenseki köylerinde yangın kontrol altına alındı ama geride bir enkaz bıraktı. Evlerin neredeyse tamamının küle döndüğü köy savaştan çıkmış harabe bölgeleri andırıyor. Canlarını zor kurtardığını söyleyen köylülerin kiminin anıları kül oldu, kiminin parası, kiminin de hayvanları öldü.

SIRTKÖY’DE TAHLİYE

Çardak Beydiğin Mahallesi’nde yer alan Çöplük Yolu Göğü mevkisinde çıkan orman yangınında alevler, rüzgârın da etkisiyle yükseliyor. Rüzgârın zaman zaman sert esmesiyle yangın yönünü değiştirirken, Sırtköy ve Güğlen Dağı sırtlarındaki yangınlar nedeniyle köylüler tahliye edildi.

#reklam#

Dağın yamacındaki Sırtköy’de yangından kurtulan vatandaşlar köyden ineklerini, eşyalarını alarak kaçmaya başladı. Sevinç, Beğdiğin, Gebece, Güneyyaka, Ahmetler’de de yaşanan yangınlarda bazı noktalarda parlamaların oluşabildiği kaydedilirken, Taşağıl tarafında da soğutma çalışmalarına rağmen alevler yükseldi. Yangının sürdüğü Sırtköy’de ise vatandaşlar evlerini boşaltmak zorunda kaldı. Dağın yamacına kurulan köyde, yakınları bulunan vatandaşlar bölgeye akın etti. Ancak alevlerin rüzgârla parlaması nedeniyle köye girmek imkânsız. Bölgede sık sık “Yangın aşağı tarafa geliyor, bölgeyi terk edin” anonsları yapılırken, canlarını kurtarmak isteyen vatandaşlar bölgeyi terk etti. Yapılan tüm müdahalelere rağmen Sırtköy, alevlere teslim oldu. Bu arada Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı helikopterler de köyün yakınındaki havuzdan, bambiler aracılığıyla yangın bölgesine su taşıdı.

CEHENNEM ATEŞİ GİBİ

Yangının bittiği Kalemler ve Evrenseki köylerine gittik. Adeta savaştan çıkmış gibi ağır yaralı. Köydeki evlerin yüzde 90’ı yandı. Köylüler, köy meydanında Türkiye’nin dört bir tarafından vatandaşların gönderdiği yardımlarla ayakta kalıyor. Elektriğin olmadığı köylerde gece çadırlarda konaklayan köylüler Milliyet’e konuştu. Yangının ilk çıktığı Evrenseki Köyü sakinlerinden Ali Çınar’ın evi tamamıyla küle dönmüş. Bir kilometre ileride gördükleri yangının 3 dakikada köylerine geldiğini belirten Çınar, yaşadıklarını anlattı:

#reklam#

“Annemi-babamı alabildiğim eşyaları aldım, hemen evden çıktım. Çıkmadan ateş eve geldi. Babam 50 yıldır burada, ben 36 yaşındayım. Doğduğum yer gözümün önünde kül oldu gitti. Çocukluğum kül oldu. İlk günlerde çok ağladık. Ama yapacak bir şeyimiz yok. Annem-babam üstünde ne varsa onunla çıktılar. Sadece elbiselerimizle çıktık. Depolarımız, ahırlarımız komple yandı. Hayvanlarımız telef oldu. Ne böyle bir yangın yaşadım ne gördüm ne de duydum. Bu çok farklı. Anlatması bile güç. Şimdi çadırlarda kalıyoruz. Yangını anlatacak kelime bulamıyorum cehennem ateşi gibi üstümüze yağdı.”

‘ÜÇ DAKİKADA YOK OLDU’

Aynı köyden Hasan Çınar ise 33 yıldır yaşadığı köyün gözlerinin önünde nasıl yok olduğunu paylaştı:

“Paramız, eşyalarımız, anılarımız yandı. Eve bakınca sadece kül görüyorum. Her yıl üst taraflar yanıyordu, ama bu kadar olmadı. 3 dakikada köyümüze kadar geldi. Kimse böyle olacağını tahmin etmedi. 3 dakika içinde yok olduk. Ben burada doğdum, burada büyüdüm. Şimdi halimizi görüyorsunuz. Savaştan çıksak bu kadar harap olmazdı bu köyümüz. İnsanın evini bu halde görmesi kadar kötü bir şey yoktur. Tarlada, arazide, elektriksiz yatıyoruz. 20 bin TL biriktirdiğimiz paramız vardı, o da gitti. Şimdi nasıl olacak bilemiyoruz.”

YARDIMLAR İÇİN DAĞITIM MERKEZİ

Felakette kendi evi de yanan ama bölgeye gelen yardımları hem kendi köylülerine hem de çevre köylere dağıtan Yunus Erbaş, eşyaları gönlünden kopanların getirdiğini söylüyor: 

#reklam#

“Dağıtma merkezi kurduk. İhtiyacı olanlara tek tek veriyoruz. Benim evimde yandı ama ne yapalım yaşamak zorundayız. 40-45 haneli köyde 4-5 ev ayakta kaldı. Yangının Yeniköy’den geldiğini görüyorduk. Eşimi ve çocuklarımı 10-15 dakika ara ile kurtardım. Çam ağaçlarındaki kozalaklar torpil gibi patlıyordu. Şu anda psikolojimiz dumandan dolayı iyi değil. Dumanı görünce yine mi yanıyoruz diyoruz.”  

ÇARESİZCE KURTARDI KENDİ YANDI

Kalemler Köyü sakinlerinden olan ve yangında 2-3 kişiyi kurtarırken yüzü, elleri ve ayakları yanan Tahsin Uysal o anları anlattı: “Bu yangında ilk gazi olan benim. Köyün yukarısındaydık. Annem arayıp ‘Oğlum evi ateş sardı’ deyince koşup geldim. Evde perdelerden tutuşmaya başlamış. Eski okulun oraya annemi bıraktım. Evi yanan ablamı ve yeğenimi alarak evden çıkardım. İneklerimiz, buzağılarımız vardı, kurtarayım dedim, samanlar, naylon brandalar tutuştu. Yangının ortasında kaldım. Kendimi kurtardım. 50 büyükbaş, 15-20 küçükbaş hayvanımız yandı. Büyükbaşlar hamileydi, traktöre bindirmiştim ama ateş çok yükseldi. Traktörü bırakıp yola yayan devam etti. Köyümüzde her sene 2-3 dönüm yangın oluyordu. Kimse böyle bir yangın görmedi. En son kaçarken baktım yan komşum da buğdaylarını toplamaya çalışıyor. Köylü insan malını kurtarmaya çalışıyor. Kucakladım, kaçtık, hayatımda en çaresiz hissettiğim zamandı.”

YANMIŞ EVDE AKŞAM YEMEĞİ

Yanmış ve harabeye dönmüş evinin altında çaresizce ailesi ile yemek yiyen Mehmet Bey, yangın çıktığında eşiyle birlikte hastanede  olduklarını belirterek, “Komşularımız yangın var diye aradı. Yarım saat sonra köye geldik, alevlerin her yeri sardığını öğrendik. Köye giremedik. Evi sağlam bıraktık, geldiğimizde küle dönmüştü” dedi. Köy sakinlerinden Mustafa Şalgam Amca’nın ise 52 bin TL’lik portakal ilaçlama makinesi yandı. Şalgam, “Evim harabeye döndü. Avcılık malzemelerim 100 TL. Bana kalan üzerimdeki pantolon, gömlek ve ayakkabı” diye konuştu.

CAN KAYBI 8’E YÜKSELDİ

#reklam#

Antalya ve Muğla’daki yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 8’e yükseldi. Antalya’nın Manavgat ilçesi Kalemler Mahallesi’nde Fahri Yiğitokur ile Alman eşi Andrea Hartman Yiğitokur’un cansız bedeni evlerinin bahçesindeki zeytinlikte bulundu. Çiftin yangından korkarak kaçan köpeklerini bulmak için ormana girdiği ve hayatını kaybettiği öğrenildi. Manavgat’taki orman yangınında görevli ekiplere içme suyu taşıyan Yusuf Demirli (41), kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

AKSEKİ’DE MÜDAHALE SÜRÜYOR

Akseki ilçesi, Kepezbeleni Mahallesi’nde ormanlık alanda çıkan yangını söndürme çalışmaları dün de sürdü. Gazipaşa Küçüklü ve İnceğiz mahallerinde, Alanya’nın Güzelbağ, Yeniköy, Bayır, Takanlar ve Susuz mahallelerindeki orman yangınları da kontrol altına alındı.

SIRTKÖY ALEVLERE TESLİM

Manavgat’ta 4 farklı noktada başlayan yangın, rüzgârın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yangın, dağ yamacına kurulu Sırtköy Mahallesi’nin kuzeyini tamamen sardı. Manavgat’ta yangının ilk çıktığı Yeniköy’e yakın noktada bulunan Kalemler Mahallesi’nde yanan evler dün kepçelerle yıkıldı.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/sadece-koyler-evler-degil-hayaller-de-kule-dondu/253552