İBB, Ravza Kavakçı'nın ABD'de okuması için 155 Bin Dolar ve 59 Bin TL vermiş
İBB, Ravza Kavakçı'nın ABD'de okuması için 155 Bin Dolar ve 59 Bin TL vermiş

27 Temmuz 2021 Salı   15:19

AKP yönetimi altındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi ( İBB), geçmişte Ravza Kavakçı'nın ABD'de eğitim alması için Kavakçı'ya tam 155 bin dolar ve 59 bin TL ödeme yapmış.

Cumhuriyet gazetesi Barış Terkoğlu, AKP Milletvekili de olan Kavakçı'nın, o dönem İBB'de çalışırken eğitimi için ödenen parayla ilgili İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun bir müfettiş görevlendirdiğini yazdı.

Hazırlanan raporu kamuoyu ile paylaşan Terkoğlu, raporda yer alan ifadelere dikkat çekti:

"İBB’nin iştiraki İstanbul Ulaşım AŞ’nin (bugünkü adıyla Metro İstanbul AŞ) amacı halkın ulaşım ihtiyacını karşılamaktı. Bu ulaşım faaliyetleriyle ilgili İBB şirket personelinin yurtdışında eğitim görebilmesi için 4 Ağustos 2008’de bir karar alındı. Ravza Kavakçı Kan, ABD’deki Howard Üniversitesi’nin doktora bölümüne 24 Kasım 2008’de kabul edildi. Kabul mektubu, baba Yusuf Ziya Kavakçı’nın Teksas’taki evine gönderildi. 

#reklam#

Bu kabulden hemen sonra, yani 1 Aralık 2008’de Ravza Kavakçı Kan, İstanbul Ulaşım AŞ’ye iş başvurusunda bulundu. 16 Aralık 2008’de de şirketin çalışanı oldu. Yani ABD’ye gideceği kesinleşen isim İBB şirketinde işe başlatıldı. 

Çark ve takvim işliyordu. Aradan bir hafta geçti. 23 Aralık 2008 tarihinde İstanbul Ulaşım AŞ Genel Müdürü Ömer Yıldız, Howard Üniversitesi’ne sponsorluk mektubu yazdı. Mektupta Ravza Kavakçı Kan’ın eğitim masraflarının, sağlık sigortası bedelinin, ABD’de kaldığı süre içerisindeki geçim harcamalarının ve daha birçok giderinin İBB tarafından karşılanacağı taahhüt edildi. İstanbullunun ulaşımını çözmek için kurulan İBB şirketi, personelini amacından uzak şekilde siyaset bilimi okumaya ABD’ye gönderiyordu. Bunu yaparken de daha bir haftalık personelin, yani Ravza Kavakçı Kan’ın “başarılı bir çalışan” olduğu kâğıda dökülüyordu.   

Takvim yaprakları 30 Aralık 2008’i gösterdiğinde, Kan’a yolculuk öncesi elden 4 bin dolar verildi. Elbette ki uçak parası da İBB’nin kasasından çıktı. ABD’de bulunduğu her ay 2 bin dolar para ödeneceği de yine üniversiteye bildirildi."

Terkoğlu, rapora göre Kavakçı'ya toplamda 155 bin dolar ve 59 bin TL ödendiğini belirtti ve İBB'nin raporla birlikte yargıya başvurduğunu kaydetti.

"Hem kamunun cebinden çıkan paranın yasal faiziyle birlikte iadesi hem de bu hukuksuz işlemlere imza atan dönemin İBB çalışanları hakkında yargı süreci başlatılması talep edildi" ifadelerini kullanan Terkoğlu, "Ravza Kavakçı Kan, milletvekilliği bitince İBB’deki mecburi hizmetinin devam edeceğini iddia ediyordu. İBB müfettişleri ise kâğıt üstündeki işe resmi olarak da son verilmesi gerektiğini raporuna yansıttı" bilgisini paylaştı.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/IBB-Ravza-Kavakci-nin-ABD-de-okumasi-icin-155-Bin-Dolar-ve-59-Bin-TL-vermis/253363