Pandemiden sonra kimse giymez dediler ama takım elbise yok satıyor!
Pandemiden sonra kimse giymez dediler ama takım elbise yok satıyor!

5 Temmuz 2021 Pazartesi   08:38

Pandemide ağır yara alan perakende sektörü dünya çapında ciddi bir dönüşüm sürecinde. On binlerce mağaza kapandı, birçok büyük marka iflas bayrağını çekti. Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu bu sürecin Türk markalar için tarihi bir fırsat olduğuna inanıyor. "Dünya devleri gitti. Onların bıraktığı boşluğu birileri dolduracak" diyen Orakçıoğlu, "Kurgumuzu yaparsak bu dönemden faydalanabiliriz" diyor. Yurtiçinde ise son dönemde işlerin açıldığını anlatan Orakçıoğlu, "'Herkes rahata alıştı, artık takım elbise satılmaz' diyorlardı ama şimdi takım elbise yok satıyor" diye konuşuyor. Damat Tween ve D'S Damat marakalarıyla tanınan Orka Holding'deki gelişmeleri Orakçıoğlu ile konuştuk.

Son 1.5 yıl perakende sektörü için değişik bir deneyim oldu. Genel olarak dünyada nasıl değişimler yarattı bu dönem?

Çin'in dünyaya kısıtlamalar koyması, gidenlere 14 gün karantina uygulaması, hiçbir fuar, organizasyon yapmaması oradan yapılan alımları etkiliyor. Taşımacılık fiyatları çok arttı. 3 bin dolar olan konteyner 13 bin dolara çıktı. Dünya artık stoksuz çalışıyor. Çin'in yapısı buna uygun değil. Çinli bir firmaya verilen sipariş en az 8-10 ay sonra teslim alınabiliyor. Dolayısıyla tüm sektörlerde Çin korkusu azalacak gibi görünüyor. Bizimse Türkiye olarak burada coğrafi avantajımız var. Merkezdeyiz. Avrupa pazarı yönünü bu tarafa çeviriyor.

Maliyetlerin artması fiyatları ne kadar artırdı?

#reklam#

Dolar bazında hammadde fiyatları yüzde 20-30 arttı. Dolardaki artışı da eklediğimizde bu oran yüzde 60'lara ulaşıyor. Tabii biz bu artışın önemli bir kısmını sineye çekiyoruz. En fazla yüzde 15 seviyesinde fiyatlara yansıtıyoruz. Tabii burada şunu mutlaka söylemek lazım. Bu artışın nedeni dünyada fiyatlarının yükselmesi. Yani aslında biz bu enflasyonu ithal ediyoruz. Bizden kaynaklı bir artış söz konusu değil.

TALEP BAŞIMIZI DÖNDÜRDÜ

Peki satışlar nasıl?

Pandemide eve kapandığımız dönemde bir çok kişi "Rahata alıştık, artık takım elbise satılmaz" diyordu. Şimdi takım elbiseyi yok satıyoruz. Çünkü insanlar iyi hissetmek istiyorlar. Ayrıca Türkiye'de yılda 600 bin kişi evleniyor. Fakat bu rakam geçen yıl 350 binde kaldı. Yani geçen yıldan erteleyenleri düşünürsek bu sene 1 milyona yakın kişi evlenecek. Bir de mezuniyet baloları var. Dün evde otururken birden aşırı hızlanan tüketici talebi başımızı döndürdü.

DAHA PASAPORTTA "WELCOME" DİYORLAR

Yurtdışında yeni gelişmeler var mı? Özellikle İspanya pazarlarında oldukça etkinsiniz sanırım.

Evet 15 yıldır oradayız. Ve İspanya'da artık Damat tanındı. Daha pasaporttan geçerken 'Damat' deyince 'Welcome' diyorlar. Yakın zamanda İspanya'da dünyanın en iyi çok katlı zincir mağazalarından El Tortes'in 6 şubesine birden girdik. Pandemi öncesi İspanya Milli Takımı'yla el sıkışmıştık. Araya pandemi girdi ama önümüzdeki günlerde yine devam eder.

Bu sene ciro olarak da büyüyecek misiniz?

2021'i 2020'ye göre yüzde 50 daha yukarıda kapatmayı hedefliyoruz.

DAMAT DETOKSU YAPTIK

#reklam#

Bu süreçte yurtiçinde mağaza da kapattınız değil mi?

Yurtiçinde detoks yaptık. Perakendenin bir matematiği var. Bu matematikte kira ciro oranı en önemli faktör. Bu oran altından kalkılmayacak gibiyse devam etmenin bir anlamı yok. Burada kapatırsınız 300 metre ileride açarsınız. Biz de öyle yaptık. Mağaza sayımız aynı kaldı. Yıl sonuna kadar yurtiçinde 15, yurtdışında 10 yeni mağaza açacağız.

DUBAİ MALL'DAN DAVET ALDIK

Yurtdışında kaç ülke oldu toplam?

70'ten fazla ülkede mağazalarımız, toplam 82 ülkede de satışımız var. Yıl sonuna doğru mağaza yatırımlarımız hızlanacak. Mevcut ülkelerde 1-2 mağaza daha açacağız. Ayrıca da Polonya, Bosna, Güney Afrika, Kenya gibi 9 yeni ülkeye giriyoruz. Artık Türk markaları dünyada popüler olmaya başladı. Çok iyi tanınan alışveriş merkezleri bize tekliflerle geliyorlar. Dubai Mall'a, Dubai Hills'e böyle girdik. Bir de bu arada Kanada'da şirketimizi kurduk. Önce biraz orayı test edip, sonra Kanada üzerinden Amerika pazarına gireceğiz. Hedeflerimiz büyük.

ÖNÜMÜZDE TARİHİ FIRSAT VAR

Pandemi Türk firmalar için fırsatlar yaratır mı?

#reklam#

Bu dönemde koleksiyon yapan, günün ruhunu yakalayan, oyuna hazır olan ve kalite fiyat dengesini tutturabilen firmalar iş yapmaya devam ediyor. Biz de iş yapıyoruz. Brioni'nin 7 yıl CEO'luğunu yapan yönetim kurulu üyemiz 'bu süreçte İtalya'da kimse koleksiyon yapmadı' dedi. Diğer taraftan pandemide İtalya'da 30 bin, İngiltere'de 10 bin mağaza kapandı. Dünya devleri gitti. Şimdi dünya piyasasında bunların bıraktığı bir boşluk var. Bu boşluğu elbette birileri dolduracak. Önümüzde tarihi bir fırsat var.

Biz bu konuda hazırlığımızı, kendi kurgumuzu yaparsak bu dönemden faydalanabiliriz.

Şenay Büyükköşdere/AkşamSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Pandemiden-sonra-kimse-giymez-dediler-ama-takim-elbise-yok-satiyor/252606