Emlak Vergisi’nde yüzde 100'e varan fahiş zamlar yolda!
Emlak Vergisi’nde yüzde 100'e varan fahiş zamlar yolda!

3 Temmuz 2021 Cumartesi   11:25

Yeniden değerleme oranlarında pandeminin dikkate alınmadığını belirten Türkmen "O nedenle vergi değerlerinin 2021'e kadar her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılarak ulaşılan değerin %25 fazlası ile sınırlandırılmasına ilişkin yasal düzenleme yapılmalı" çağrısında bulundu. 

3 - 5 KAT ARTABİLİR

Türkmen, "Emlak Vergisi’nde fahiş artışlar yolda" başlıklı yazısında Takdir Komisyonu kararlarından bahsederek şunları kaleme aldı: 

"Bugün sizlere, milyonlarca Emlak Vergisi mükellefinin 2022 yılından itibaren ödeyeceği Emlak Vergisi tutarlarının 3-5 kat artması sonucunu doğuracak işlemlerin başlangıcını teşkil eden, yeni Takdir Komisyonu kararlarından bahsetmek istiyorum. Takdir Komisyonları, 2022 yılından itibaren esas alınacak arsa ve arazilere ait asgari ölçüde birim değer tespitini tamamladılar. Bu değerler, 2022 yılı Emlak Vergisi matrahının tespitinde esas alınacak; 2023, 2024 ve 2025 yıllarında bu değerler her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılarak uygulanacak."

ÖRNEĞİ PAYLAŞTI

Vergi değerlerin yüzde 350'ye kadar artış gösterdiğine dair bir örnek paylaşan Türkmen şunları yazdı:

#reklam#

"Mart 2020'den bu yana pandemi nedeniyle özellikle işyeri kira geliri elde eden mülk sahiplerinin tam ve kısmi kapanma dönemlerinde bazı aylar hiç kira geliri elde edemediklerini, bazı aylarda da yarım kira uygulamak zorunda kaldıklarını, halen de durumun normalleşemediğini dikkate almamız gerekmektedir. Ayrıca pandeminin etkisi ile hane halkı gelirlerinde ciddi azalma olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Son 3 gündür özellikle büyük şehirlerde yaşayan mülk sahibi okurlarımdan, yeni belirlenen vergi değerlerinin fahiş olarak belirlendiğine ilişkin mailler aldım. Yeni belirlenen vergi değerlerinin %100'den %350'ye ulaşan oranda fahiş olarak belirlendiğini gösteren bir örnek yer almaktadır."

MİLYONLARCA DAVA...

2017 yılında %700'lere varan artışlar nedeniyle iktidarın konuya müdahale ettiğini belirten Türkmen yazısını şöyle bitirdi: 

"7061 sayılı Kanun ile Emlak Vergisi Kanunu'na eklenen geçici 23. madde ile yapılan takdirleri sınırlamıştır. Söz konusu geçici madde, Takdir Komisyonları'nca 2017 yılında 2018 yılı için takdir edilen birim değerlerinin, 2017 yılı için uygulanan birim değerlerinin %50'sini aşması durumunda; 2018 yılına ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 yılı için uygulanan birim değerlerinin %50 fazlasının esas alınmasını sağladı. Böylece vergi değerlerindeki artış %50 ile sınırlandırılarak, milyonlarca dava açılması engellendi.

İKTİDARIN GÖREVİ

Gerçekleşen yeniden değerleme ve enflasyon oranlarını ve özellikle pandemi sürecini hiç dikkate almadan, tamamen gelir hedefi ile belirlenen afaki ve fahiş değerlemelerin önüne geçmek iktidarın görevidir. Benim önerim; vergi değerlerinin 2021 yılına kadar her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılarak, ulaşılan değerin %25 fazlası ile sınırlandırılmasına ilişkin yasal düzenleme yapılmasıdır."Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Emlak-Vergisi-nde-yuzde-100-e-varan-fahis-zamlar-yolda/252555