Günlük aşılama 1.5 Milyonu geçti; Temmuzda rahatız
Günlük aşılama 1.5 Milyonu geçti; Temmuzda rahatız

18 Haziran 2021 Cuma   08:39

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın verdiği veriye göre 17 Haziran itibariyle Türkiye'de günlük aşılamada yeni rekor kaydedildi. Twitter hesabından açıklamada bulunan Koca şu ifadeleri kullandı: Bugün 1,5 Milyonuncu doz aşı, saat 21.43’te uygulandı. Aşı ordumuz, 2 saat 17 dakika içinde 82 Bin 232 doz aşı daha yaptı. Böylece son 24 saat içinde 1 Milyon 582 Bin 232 doza ulaştık. 24.00 itibariyle yeni günün mesaisi başladı.

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de uygulanan aşı sayısı 38,9 milyona ulaştı. Bunların 24,7 milyonu ilk doz aşılardan oluşurken, 14,2 milyonu ise ikinci doz aşılar oldu.

Büyükşehirlerdeki aşılama sayılarına bakıldığında, İstanbul'da toplam aşılamanın 6,9 milyona, İzmir'de 2,6 milyona, Ankara'da ise 3,3 milyona ulaştığı görüldü.

TEMMUZDA RAHATIZ

#reklam#

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan da kısıtlamalar ve aşılama çalışmaları sonrasında vakaları değerlendirdi. Pazar günü uygulanan sokağa çıkma yasağının kalkması için vaka sayılarının biraz daha oturması gerektiğine dikkat çeken İlhan, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız da ‘Temmuz başına kadar’ diye ifade etmişti. Bu rakamlar bu şekilde devam ederse belki önümüzdeki hafta kısıtlamalar değerlendirilebilir. Temmuza da 15 gün kaldığını düşünürsek, önümüzdeki ay daha rahat bir sosyal ortamın olabileceğini öngörebiliriz şimdiden. Üçüncü doz aşıyı pekiştirici olarak düşünmek gerekiyor, bağışıklığın daha uzun olmasını amaçlıyoruz. Sağlık çalışanlarının aşılanması, 65 yaş üstü ile beraber ocak ayında başlamıştı, ikinci dozları şubatta yapıldı. Hesabı yaptığımızda temmuz-ağustos aylarında 3’üncü doz aşının da yapılmasının mümkün olacağını düşünebiliriz. 3. dozda da benzer bir sırayla gidilebilir. Güz dönemi gelmeden özellikle en riskli meslek grubu olan sağlık çalışanları ve daha ileri yaşa yapılmasıyla sürecin pekiştirici olacağını düşünüyorum.”Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Gunluk-asilama-1-5-Milyonu-gecti-Temmuzda-rahatiz/251953