Lastiğin ömrünü etkileyen 5 faktör
Lastiğin ömrünü etkileyen 5 faktör

16 Haziran 2021 Çarşamba   17:33

Bu doğrultuda, doğru lastik seçimi ne kadar önemliyse, seçilen lastiklerin sağlam ve kullanılabilir olması da en az o kadar önem teşkil ediyor.

 Başka bir deyişle, sürücülerin kullandıkları lastiklerin ortalama ömrünü, ve bu ömre etki eden temel faktörleri bilmesi önemli. Peki lastiklerin ömrüne etki eden bu temel faktörler neler? Bu sorunun cevabını, yazının geri kalanında bulmanız mümkün.

İşte lastik ömrü üzerinde etkisi olan 5 faktör:

1- Lastiklere Binen Yük

Kimi araçlar özel olarak yük taşımak için tasarlanıyor, kimileri ise yalnızca yolcu taşıyor olsa da, elbette her aracın lastiklerine binen belli bir miktar “yük” var, ve bu yükün lastik ömrü üzerinde bir etkisi bulunuyor. İster iş makinesi, ister otomobil lastiği olsun, lastikler düzenli olarak azami yük limitlerinde kullanılırsa, kullanım ömürleri daha çabuk doluyor.

2- Araç Kullanım Şekli

Burada, tahmin edilebileceği gibi iş biraz sürücülere düşüyor. Şöyle ki, aracın sert hareketlerle kullanılması, virajların hızlı bir şekilde alınması, ani kalkış ve frenler, aşırı hız, lastiklerin ömrünü kısaltıyor. Sert ve agresif araç kullanmak sürücü ve yolcu güvenliği için de tavsiye edilen bir yaklaşım olmadığından, sürücülere her zaman dikkatli, risk almadan ve fazla hız yapmadan araç kullanmalarını tavsiye ederiz.

3- Lastik Bakımı

Araçlar gibi, lastiklerin de bakıma ihtiyacı var. Bakımı gerektiği şekilde yapılmayan lastikler, daha fazla hasar ve aşınmaya maruz kalır, bu da ömürlerini kısaltır, aynı zamanda sürücü ve yolcu güvenliğini de tehlikeye atar.

4- Hava/Çevre Koşulları

Aracın kullanıldığı bölgedeki hava ve çevre koşulları, lastik ömrünü direkt etkileyen bir diğer faktör. Hava ve yol sıcaklığının yüksek olduğu bölgelerde, lastikler doğal bir şekilde daha fazla ısınır. Lastiklerin fazla ısınması da, kolay aşınmalara, taban bölgesinde parça kopmasına sebebiyet verebileceği için, lastik ömrüne olumsuz etki eder.

5- Aracın Kullanıldığı Yol

Aracınızı ne tip bir yolda kullandığınız, lastik ömrünü etkileyen faktörlerden bir diğeri. Yol yapımında kullanılan malzeme de, yolun ne derecede pürüzlü olduğu da bu konuda önemli. Örneğin düzenli olarak pürüzlü, taşlı bir yolda kullanılan lastiklerin kullanım ömrü, düz yolda kullanılanlara oranla önemli ölçüde azalmaktadır.

Eğer aracınızla uyumlu dayanıklı, uzun ömürlü lastik modellerini incelemek isterseniz, Türkiye’nin lastik mağazası Lastik Borsası’nın online kataloğuna göz atabilir, dünyaca ünlü markaların birbirinden kaliteli ürünlerini inceleyebilirsiniz.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Lastigin-omrunu-etkileyen-5-faktor/251879