160 Milyon Dolarlık yatırım yapılacak, 1.2 Milyar Dolarlık altın çıkarılacak!
160 Milyon Dolarlık yatırım yapılacak, 1.2 Milyar Dolarlık altın çıkarılacak!

10 Haziran 2021 Perşembe   11:32

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mollakara altın madeni tesisinin temel atma töreni için Ağrı'ya geldi.

Varank, Ağrı Mollakara’da Koza Altın tarafından piyasa değeri 1,2 milyar dolar olan 20 ton altın, 2,8 milyon dolar olan 3,5 ton gümüş rezervi tespit edildiğini duyurdu.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) kayyum olarak yer aldığı Koza Altın, Ağrı’nın Diyadin ilçesi Mollakara köyünde altın madeni tesisi için toplam 160 milyon dolar yatırım yapması bekleniyor.

Projenin temeli atılıyor 

#reklam#

Öte yandan Koza Altın'ın KAP'a yaptığı bildirimde, Ağrı İli Diyadin İlçesi içerisinde Koza Altın İşletmelerine ait Mollakara Altın ve Gümüş projesinde, idari binaların yapımı için bugün temel atma töreni gerçekleştirileceği belirtildi.

Açıklamada, tesiste üretime, 2022 yılının son çeyreğinde başlanmasının planlandığı ifade edildi.

Törene, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Sayın Muhiddin Gülal da katılacak.

MART AYINDA YATIRIM 300 MİLYON DOLAR OLARAK AÇIKLANMIŞTI

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, mart ayında düzenlediği basın toplantısında, planlanan sözkonusu yatırımın tutarını 300 milyon dolar olarak açıklamıştı.

Gülal ayrıca 2022-2023'de 15 ton altın çıkarmayı hedeflediklerini söylemişti.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/160-Milyon-Dolarlik-yatirim-yapilacak-1-2-Milyar-Dolarlik-altin-cikarilacak/251601