Sputnik V'nin üretimini yapacak şirket İranlı çıktı!
Sputnik V'nin üretimini yapacak şirket İranlı çıktı!

4 Mayıs 2021 Salı   08:46

Medyada çıkan haberlerde İran firması CinnaGen'in saklandığına işaret eden Terkoğlu, "Şirketi İranlı bilim insanlarının kurduğu söylenmiyor. Halbuki arşivlerde var; fabrikasını bile 2019’da İran’ın Türkiye Büyükelçisi açtı.

O dönemlerde çıkan haberlerde “İran’a uygulanan ambargo nedeniyle Türkiye’deki yatırımın Tahran’daki şirket merkezi açısından önemsendiği” vurgulanıyordu." ifadelerini kullandı. İşte o yazı... Rus Sputnik V aşısında 'Göstermelik sözleşme' iddiası! Yine aracılar kazanacak

YENİ AŞIDA İRAN SIRRI

#reklam#

Türkiye, koronavirüse karşı üçüncü aşı için Rusya ile anlaştı.

Buna göre Sputnik V’nin üretimi Türkiye’de de yapılacak. Aracı firma, AKP’nin eski Ümraniye İlçe Başkanı Öztürk Oran’ın başında olduğu Viscoran şirketi. Üretimi yapacak ise CinnaGen İlaç. 

Normal, günlerdir Rus aşısını üretecek CinnaGen’in haberleri yapılıyor. Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki üretim tesisinden özel söyleşiler yayımlanıyor. Nasıl büyük bir firma olduğu anlatılıyor. İyi, güzel, hepsi tamam. 

Ama bana garip gelen bir şey var. Sanki ağız birliği etmişçesine CinnaGen’in bir İran firması olduğu saklanıyor. Şirketi İranlı bilim insanlarının kurduğu söylenmiyor. Halbuki arşivlerde var; fabrikasını bile 2019’da İran’ın Türkiye Büyükelçisi açtı. 

O dönemlerde çıkan haberlerde “İran’a uygulanan ambargo nedeniyle Türkiye’deki yatırımın Tahran’daki şirket merkezi açısından önemsendiği” vurgulanıyordu. Rus Sputnik V aşısını Türkiye'de hangi iş adamı üretecek?

Acaba bu konu akla gelecek diye mi çekiniliyor? Anlamadım gitti. 

CumhuriyetSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Sputnik-V-nin-uretimini-yapacak-sirket-Iranli-cikti/249926