Osmanlı mirasını, Katarlılara otopark için yıktılar
Osmanlı mirasını, Katarlılara otopark için yıktılar

2 Nisan 2021 Cuma   09:54

Osmanlı Devleti'nin İstanbul'daki tarihi miraslarından ve Sultan Abdülaziz Han'ın yaptırdığı"Kasımpaşa Divanhanesi Karakolu" AKP tarafınfan yıkıldı.

Milli Gazete'nin haberine göre İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Twitter hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada yıkımın önüne geçemediklerini belirtti ve Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi'ni suçladı. 

"UTANÇ DUYUYORUM"

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat, sosyal medya hesabı Twitter'dan şu açıklamayı yaptı:

"Üzülerek paylaşıyorum. Ne yazık ki tüm mücadelemize rağmen Divanhane Karakolunu devlet kurumlarının el birliği ile yıkmasından kurtaramadık. Korumacıyım, utanç duyuyorum! Hiç bir sebebi olmayan bu yıkımın müsebbibi Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi'dir." Osmanlı eseri, Haliçport’un otoparkı için mi yıkılıyor?

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat, ayrıca AKP İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe'ye, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'ya ve Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız'a 7 Mart'taki paylaşımında ise "Sayın başkanlarım Sultan Abdülaziz yadigarını yıkıyorsunuz, basit bir sorum var. Katarlı oteline yol yapacağız, yıkıp arkada taklidini yapacağız dediniz. Yol projesini iptal ettik, yol da geçmeyecek. Neden Divanhane Karakolunu yıkıyorsunuz?" şeklindeki ifadeleri kullanmıştı.

YIKIMA ENGEL OLUNAMADI

"Kasımpaşa Divanhanesi Karakolu'nun yıkılması kapsamında gelen ihbarlar üzerine İBB ekiplerinin olay yerine giderek tutanak tutmasıyla durdurmuştu. Tutanakta yıkımın hilti, ağır iş makineleri ve vinç ile gerçekleştirildiğine not düşülmüştü. Bakanlık yaptığı açıklamada karakol binasının sökülerek yeni yerinde özgün malzemeler ile ihya edileceğini açıklanmiştı. İBB 2 Şubat’ta Koruma Kurulu’na başvurarak yıkımın durdurulmasını ve iptalini istemişti. Koruma Kurulu 11 Şubat’ta aldığı özgün malzemelerin korunduğunu belirterek yıkımın devam etmesine karar vermişti. İBB İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak yıkımın ve kurul kararlarının yürütmesinin durdurulmasını talep etmişti.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Osmanli-mirasini-Katarlilara-otopark-icin-yiktilar/248642