Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan: Bu yıl 80 milyon TL yatırım öngörüyoruz
Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan: Bu yıl 80 milyon TL yatırım öngörüyoruz

23 Şubat 2021 Salı   22:11

Bloomberg HT’de Güzem Yılmaz Ertem’in sunduğu Piyasa Hattı programına konuk olan Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan, Sabancı Holding ile Teknosa’nın 22 Şubat’ta KAP’a yaptığı sermaye artırımı açıklamasını, şirketin 2020 yılı performansını ve 2021 yılı hedeflerini değerlendirdi. Gürcan, şunları söyledi:

“Teknosa’nın ana hissedarı olan Sabancı Holding, 26 Kasım 2020’de sahip olduğu yüzde 60,28’lik hissenin yüzde 10,28 oranındaki kısmını Borsa İstanbul’da halka arz edeceğini duyurmuştu. Aralık ayına kadar bu süreç başarıyla tamamlandı ve ikinci aşama olan sermaye artırımı kararı dün KAP’ta duyuruldu. Teknosa’nın sermayesi 91 milyon TL artarak, 110 milyon TL’den 201 milyon TL’ye yükseliyor. Sabancı Holding’in minimum 136,5 milyon TL katkı sağlayarak iştirak edeceği sermaye artırımı, Teknosa’ya 273 milyon TL’lik nakit girişi sağlayacak. Sermaye artışı sonrasında, karlılığa da olumlu yansıyacak şekilde finansal giderlerimizde iyileşme sağlayacağız ve kuruluşumuzdan beri geçen 20 yılın en yüksek yatırımını sağlayacağız.”

#reklam#

Sermaye artışıyla birlikte özkaynaklarının artıya geçeceğini belirten Gürcan, şöyle devam etti: “2020 yılında ciromuzu bir önceki yıla göre yüzde 36’lık büyüme ile 5,6 milyar TL’ye, net kârımızı da 234 milyon liralık bir iyileştirme ile 148,6 milyon lira zarardan 85,3 milyon TL kâr düzeyine taşıdık. ‘Yeni Neslin Teknosa’sı adını verdiğimiz dönüşüm programımız kapsamında e-ticaret, çoklu kanallar ve müşteri odaklı yatırımlarımızın olumlu sonuçlarını gördük. 2020’de e-ticaret ciromuz da bir önceki yıla göre 3,6 katına çıkarak, 1 milyar TL’yi geçti. E-ticaretin perakende cirosu içindeki payı yüzde 7’den yüzde 19’a yükseldi. Sektörün üzerinde bir büyüme kaydettik. Mağazalarımızın kapalı olduğu dönemde hayata geçirdiğimiz uygulamalar, stok ve nakit akışı yönetimindeki başarımız, tüketicilerin teknolojinin gerekli olduğunu fark etmesi gibi etkenlerle bu sonuçlara ulaştık.”

2021 yılının öz kaynakların artıya geçmesi ve finansal maliyetlerin azalması nedeniyle önemli fırsatlar yarattığını belirten Gürcan, “Bu yıl, geçen yılın iki katından fazla, 80 milyon TL yatırım yapacağız. Dijitalleşmeye yatırım yapmayı sürdüreceğiz. Teknosa.com ve mobil aplikasyonlarımızı güçlendirmeye, veriye dayalı müşteri deneyimini iyileştirmeye ve mağaza dijitalleşmesine devam edeceğiz” dedi.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/teknosa-genel-muduru-bulent-gurcan-bu-yil-80-milyon-tl-yatirim-ongoruyoruz/247167