ABD Kongresi resmen tescilledi: Biden, ABD'nin yeni başkanı
ABD Kongresi resmen tescilledi: Biden, ABD'nin yeni başkanı

7 Ocak 2021 Perşembe   12:24

Kongre, sonuçlara iki eyalette yapılan itirazları reddetti. Trump'ın 232 oyuna karşı Biden, 306 oyla ABD'nin yeni başkanı olma unvanını tescillemiş oldu.

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinde belirlenen Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı Kongre oturumunda, Demokrat Joe Biden lehine seçim sonuçları resmen tescil edildi.

Senato ve Temsilciler Meclisi'nden oluşan ABD Kongresi binasının basılmasının ardından yeniden toplanan ve delege oylarının sayılması işlemine devam eden Kongre, başkanlık seçimini Biden'ın kazandığını resmen onayladı.

Kongrede Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerini bir araya getiren ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'in riyaset ettiği ortak oturumda, alfabetik sıraya göre her eyaletin delege oylarının hangi başkan adayı ile başkan yardımcısı adayına gittiği yüksek sesle okundu.

ABD Kongresi'ndeki oturumda Vermont eyaletinin sonuçlarının kayda geçmesiyle Biden 270 delege eşiğini geçerek resmen başkan oldu.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/ABD-Kongresi-resmen-tescilledi-Biden-ABD-nin-yeni-baskani/245242