Kimi çaydanlık içine, kimi böreklere saklıyor: Türklerin Almanya'ya götürmeye çalıştığı yılda 15 milyon Euro’luk altın, gümrükte takılıyor
Türklerin 15 milyon Euro’luk altın, gümrükte takılıyor

1 Ocak 2021 Cuma   16:51

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre; Türkler, pek çok yolla düğün takılarını Almanya'ya sokmaya çalışırken, gümrük memurlarına takılıyor. Gümrükte takılan Türklerden bazıları altınlarını böreklerin içine, bazıları çaydanlığa saklıyor. 

Örneklerden bazıları şöyle:

Düsseldorf Havalimanı’nda, ev yapımı böreklerin içine yerleştirilen altınlar bulundu. Bir kişi, “Uçakta uyuyorum” diyerek taşıdığı yastıkların içinde onlarca bilezikle yakalandı.

Çaydanlık içindeki altınlar

#reklam#

Çaydanlık içinde, yiyeceklerin arasında, sırt çantalarında, bavullarda, el çantalarında, kadınların bileklerinde, boyunlarında, erkeklerin mahrem yerlerinde altınlar bulunuyor ve Alman gümrüğü, “Boşuna uğraşıyorsunuz. Röntgende ya da x-ray'den geçerken hepsi görünüyor” diyor.

8 bilezik, küpe ve diğer altınlarına el konuldu

Geçtiğimiz hafta Stuttgart'ta, bir Türk kadının 8 bilezik, küpe ve diğer altınlarına el konuldu. 2 bin 100 Euro vergi kesildi, altınlar geri verildi ama kadına ‘gümrüklü malı beyan etmeme’ gerekçesiyle ayrıca ceza da uygulandı.

Geçtiğimiz yıl sadece Köln/Bonn Havalimanı’nda 8.3 milyon Euro'luk altın yakalandı. 

İşte Türkiye'den altın getirmek isteyenlerin uygulaması gerekenler şöyle:

1) Almanya dışından alınan altın, mücevher veya halılar Almanya'ya ithal ediliyorsa, bunların gümrükten yasal kurallar içinde çekilmesi gerekiyor. Yani bildirmek ve belgelerini sunmak gerekiyor.

2) Bedelsiz ithalatta limit 430 Euro. Bu limitin altındaki değerli mallara gümrük, ithalat vergisi yok. Miktar aşılırsa yüzde 19 oranında ithalat vergisi ödeniyor. 700 Euro'ya kadar olan mallar için daha düşük bir oran belirlenebiliyor.

#reklam#

3) Türkiye'den altın, mücevher veya benzeri değerli takılarda 1200 Euro'luk başka bir sınır var. 1200 Euro'nun altında olanlar için fatura ya da kuyumcu belgesi yeterli. Ancak getirilen takı 1200 Euro'yu aşıyorsa, Türk gümrüğünden bununla ilgili bir yazı gerekiyor. Bu yazı olduğunda, Almanya'da ek bir vergi ya da ceza ödenmiyor.

4) Türk gümrüğünden bu belge olmayınca, Alman gümrük memurları ortalama bir değer biçiyor ve bu değer üzerinden yüzde 2.5 gümrük vergisi kesiyor. Ayrıca, usule uygun bildirim yapılmaması nedeniyle ceza da yazılıyor.

5) Yanınızda başka aile bireylerinin olması bir anlam ifade etmiyor. Bu tür takılar, değer olarak bir bütün sayılıyor ve para gibi kişi sayısına bölünmüyor.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/kimi-caydanlik-icine-kimi-boreklere-sakliyor-turklerin-almanya-ya-goturmeye-calistigi-yilda-15-milyon-euro-luk-altin-gumrukte-takiliyor/245024