Türkiye Dördüncü Sanayi Devrimi’nin bölgesel merkezi olacak
Türkiye Dördüncü Sanayi Devrimi’nin bölgesel merkezi olacak

10 Aralık 2020 Perşembe   14:46

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan’ın ve Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Schwab’ın birer video mesajı ile katıldıkları toplantının açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ve Forum’un Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezleri Ağı Genel Müdürü Murat Sönmez tarafından gerçekleştirildi. Etkinliği, başta MESS üyesi şirketlerin üst düzey yöneticileri ve uluslararası şirketlerin temsilcileri olmak üzere, özel sektör, kamu kuruluşları, akademi ve sivil toplumdan çok sayıda katılımcı takip etti.  MESS Teknoloji Merkezi MEXT dünya sahnesinde

Metal sektörünün 250 lider şirketini temsil eden Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), sürdürdüğü “yeni nesil sendikacılık” anlayışı ve “işimiz gücümüz gelecek” vizyonu ile dijital dönüşüme odaklı çalışmalarına devam ediyor. MESS, 2019 yılında Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) platform üyeliğine kabul edilen dünyanın ilk işveren sendikası oldu. MESS üyeleri bu iş birliği ile sanayide dijital dönüşüm için dünyanın en geniş ve nitelikli ekosisteminden faydalanabiliyor. 

#reklam#

MESS, Ocak 2020’de Davos’da imzalanan anlaşma ile Forum’un iş birliğini bir üst seviyeye taşıyarak Dünya Ekonomik Forumu Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezleri Ağı’na (Centre for the Fourth Industrial Revolution Network, C4IR) katılmıştı. MESS, Türkiye’yi ve üyelerini sadece 13 ülkenin dahil olduğu bu ağda temsil ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde yapılan bu iş birliği ile MESS, dijital dönüşüm konusunda üstlendiği rolü global arenaya taşıyor.

MESS bünyesinde bulunan Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi’nde teknolojinin adaptasyonu ve yönetişimi ile ilgili en ileri çalışmalar yapılıyor. Bu alanda dünyanın mükemmeliyet merkezi konumunda bulunan bu ağ ile sadece fikir geliştirilmiyor, bu fikirleri uygulamak ve adapte etmek için projeler de üretiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Türkiye tarihi devrimlerin öncüsü olacak”

Toplantıya bir video mesaj ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MESS'in Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezleri Ağı'na katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye'yi milli teknoloji hamlesi hedefi doğrultusunda Dördüncü Sanayi Devrimi ürün ve teknolojilerinin üssü haline getirmeyi amaçladıklarını belirten Erdoğan, bu hedef doğrultusunda yapılan uluslararası iş birliklerinin önemine dikkat çekti. "Dijital dönüşümü ne kadar iyi yönetebilirsek, yeni dönemde kendimizi o kadar güçlü bir yere oturturuz" diye konuşan Erdoğan, "Elbette her ülkenin bu doğrultuda attığı adımlar ve elde ettiği birikimler vardır. Ama asıl olan, tüm bu birikimlerin uluslararası işbirliğiyle çok daha etkin bir fırsat iklimine dönüştürülmesidir. Türkiye olarak, çok taraflı işbirliklerine önem veriyor, yer aldığımız her platformda önemli ve pozitif katkılar sunuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Kamu tarafı ve özel sektörüyle politikalarımızı küresel zemine taşımak ve uluslararası gelişmelerde aktif şekilde yer almak için her türlü imkanı değerlendirmekte kararlıyız. Büyük sanayi kuruluşlarımızdan küçük ve orta ölçekli işletmelerimize kadar yazılımdan donanıma tüm üretim altyapımızın dijital dönüşümünü hızlandırmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde akıllı şehirlerden sınır ötesi veri paylaşımına kadar pek çok alanda söz sahibi olabiliriz. Türkiye, artık bu tür tarihi devrimleri geriden takip eden değil, öncülük eden bir konumda olacak."

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “Türkiye’yi Dördüncü Sanayi Devrimi’nin trendlerini belirleyen ülkelerden biri yapmakta kararlıyız” 

#reklam#

Türkiye’yi Dördüncü Sanayi Devrimi’nin trendlerini belirleyen ülkelerden biri yapmakta kararlı olduklarını ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Bakanı Mustafa Varank, pek çok ülkenin salgınla birlikte yerlilik, millilik, teknolojik dönüşüm kavramlarını gündeme aldıklarını, Bakanlık olarak bu kavramları çok daha önceden 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nin merkezine koyduklarını vurguladı. Varank bu kapsamda belirledikleri ana hedeflerle ilgili şunları söyledi: “Sanayinin teknolojik dönüşümünü hızlandırmayı, çığır açıcı teknolojilerin üreticisi olmayı, milli gelirimizdeki Ar-Ge payını artırmayı, nitelikli insan gücümüze yatırım yapmayı ve tüm dünyanın kullanacağı akıllı Türk ürünleri geliştiren Unicornlar çıkarmayı hedefliyoruz.” Dijital dönüşümün sağladığı rekabetçilik avantajından maksimum düzeyde faydalanabilmek için güçlü uluslararası iş birliklerine ihtiyaç olduğunu kaydeden Varank, Türkiye’nin Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi Ağı’na katılımının  bu noktada kilit bir rol oynayacağını söyledi. Türkiye’yi araştırma alanında daha da geliştimek için yapılan çalışmalarla ilgili konuşan Varank sözlerine şöyle devam etti: “Uluslararası Lider Araştırmacılar Programıyla, ileri düzeyde bilimsel ve teknolojik çalışmalar yürüten deneyimli araştırmacıları yurtdışından ülkemize kazandırıyoruz. 2021 yılında açacağımız yeni çağrıyla en az 100 üst düzey araştırmacıyı daha Türkiye’ye getireceğiz. Yeni gelen araştırmacılarımız da Türkiye’nin fark yaratacağı kritik alanlardaki çalışmalarda yer alacak.”

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol:“Forum’un iş birliği ile dünyanın bilgisi, teknolojisi ve fırsatlarını ülkemize getiriyoruz. Türkiye’yi Dördüncü Sanayi Devrimi’nin bölgesel merkezi haline getireceğiz”

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol Türkiye’nin tüm imalat sektörlerine katma değer sağlayacak böylesine nitelikli bir iş birliğinden büyük bir gurur duyduklarını ifade etti. Akkol, “Bugünkü hamlemizle Dördüncü Sanayi Devrimi’nin bölgesel merkezi konumuna yükseliyoruz. Ülkemiz, dijital dönüşüm ve Dördüncü Sanayi Devrimi’nde de bölgesel güç oluyor” dedi.

Akkol MESS’in Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezleri Ağı’na katılarak elde ettiği faydalar hakkında şunları söyledi: “İmalat sanayindeki bütün yenilikçi gelişmelerden eşzamanlı olarak bilgi sahibi olarak mevcut gündemi yakından takip ediyoruz. Dördüncü Sanayi Devrimi’nin tüm küresel birikimi ülkemize geliyor. Böylelikle dünyadaki en ileri bilgi seviyesi ile aynı noktada oluyoruz. Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezimizde, ileri teknoloji uygulamalarını yaygınlaştırmaya başladık. Sanayinin dijital dönüşümü projesinde pilot uygulama için 10 şirketle birlikte Ocak ayında yola çıkıyoruz. Çoklu paydaş yaklaşmıyla Kamu, Akademi, Özel Sektörden temsilcilerle Türkiye’nin teknoloji yönetişimi için birlikte çalışıyoruz. Türkiye ve dünyanın önde gelen üniversite hocalarını, teknoloji devi şirketlerini ve kamu kurumlarını  aynı masada bir araya getiriyoruz. Teknolojinin yönetişimine nasıl yaklaşacağımızı ülkeye faydasını odak noktamıza alarak birlikte belirliyoruz.”

#reklam#

Akkol, MESS’in kurduğu Türkiye’nin Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi’nde ileri teknoloji uygulamaları yaygınlaştırmak için Türkiye’ye özel projeler geliştirileceğini ifade etti. Akkol ayrıca, sanayide dijital dönüşümün yol haritalarını hazırlayacaklarının da altını çizdi. Akkol “İş birliğimiz ilk meyvelerini şimdiden veriyor. Dördüncü Sanayi Devrimi’nin omurgasını oluşturan yapay zeka konusunda çalışmalara başladık” dedi.

Akkol sözlerini “Dünya Ekonomik Forumu ile iş birliğimiz, üyelerimiz, ülkemizin tüm şirketleri, kamu yönetimi ve aynı zamanda uluslararası şirketler için değer üretecek” diyerek noktaladı.

Dünya Ekonomik Forumu Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezleri Ağı Genel Müdürü Murat Sönmez: “Teknolojinin toplumsal ve ekonomik faydasını güçlendirmede Türkiye’nin önemli rolü olacak”

“Türkiye, Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezleri Ağı’na katılarak yeni teknolojilerin yalnızca benimsenmesi üzerine değil aynı zamanda bu teknolojilerin yönetişim prensiplerinin insan odaklı, kapsayıcı ve adil olması konusunda da önderlik etme niyetini açıkça ortaya koydu. Bölgesinde büyük bir güç olan ve G20 ülkeleri arasında yer alan Türkiye’nin, teknolojinin toplumsal ve ekonomik faydalarını güçlendirme yolunda oynayacağı önemli bir rolü olduğunu düşünüyoruz. Bugün açılışı gerçekleşen Merkez, kamu, özel ve akademideki paydaşları bir araya getirerek pandemi sonrası hem Türkiye’deki hem de bölgedeki toplum, iş dünyası ve devletlerin Dördüncü Sanayi Devrimi’nin potansiyelinden tam anlamda yararlanmasına hizmet edecek.”

Dünyanın en geniş ve nitelikli dijital dönüşüm ekosistemi

MESS üyeleri bu iş birliği ile Dünya Ekonomik Forumu’nun küresel ağı sayesinde Forum üyeleri ile iş ortaklığı kurup sınırların ötesine geçebilecek. Dünyadaki dijital dönüşüm trendlerini yakından takip etme, küresel şirketlerle iş birliği yapma olanağı bulacaklar. Dünya Ekonomik Forumu’nun çevrimiçi bilgi ağına erişim imkanı ile dünyadaki dijital dönüşüm trendlerini yakından takip edebilecekler. Dünyanın önde gelen akademisyen, girişimci, teknoloji şirketleri ile doğrudan bağlantı kurabilecekler. Tartışma gruplarına katılarak platform üyesi global şirketlerle bilgi ve deneyim paylaşabilecekler.

Teknoloji yönetişiminin şekillendirilmesine küresel katkı

#reklam#

İş birliğinin sundukları MESS üyeleri ile sınırlı değil. Kamu yöneticileri, özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı üst yönetimi, Türkiye imalat sanayiinde dijital dönüşümün yönetişimi için Dünya Ekonomik Forumu’un küresel deneyimlerden yararlanabilecekler. Kamu kesimi, dünyadaki örnek uygulamaları analiz ederek ülkemiz için daha iyisini inşa etme imkanı bulacak ve politika tasarımlarını daha geniş çerçevede değerlendirebilecek. Ayrıca, Merkezde projelendirilen Türkiye’deki başarılı uygulamalar, Ağ üzerinden tüm dünyaya tanıtılacak.

Gelecek Adımları: Forum iş birliği ile neler yapılacak?

Dünya Ekonomik Forumu iş birliği ile Türk metal sanayisi için kritik konularda yol haritaları hazırlanacak. Nesnelerin interneti, robotlar, akıllı şehirler, yapay zeka, otonom araçlar, insansız hava araçları, blok zincir, teknolojinin insan odaklı ve sorumlu kullanımı, ortak gelecek için veri gibi konular ele alınacak. Ayrıca insan kaynakları yönetimi, işin geleceği, teknoloji için yetenek açığının kapatılması ve yapay zeka için endüstri deneyimi gibi konularda da projeler geliştirilecek.

Merkez ilk meyvelerini vermeye başladı

Dünya Ekonomik Forumu iş birliği ile Dördüncü Sanayi Devrimin ana omurgasını oluşturan yapay zeka, nesnelerin interneti ve veri yönetimi konularında çalışmalara başlandı. Bu çalışmalar şöyle;

Teknolojinin Sorumlu Kullanımı: Yapay Zekanın Etik Kullanımı İçin Sanayi Rehberi projesi ile yapay zekanın etik kullanımı için temel prensipler belirlenecek.

#reklam#

Sanayide Rekabetçilik için Verinin Doğru Paylaşımı projesi ile çok kritik bir konu olan sanayide verinin doğru paylaşımı kriterlerinin belirlenmesi ve verinin doğru kullanılarak ekonomik etkisinin en üst seviyeye çıkarılması hedefleniyor.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından küresel iş dünyası için hazırlanan CEO’lar ve İnsan Kaynakları Yöneticileri için Yapay Zeka Rehberi üretim sanayisi bakış açısı ile yorumlandı, küresel sanayiye katkıda bulunuldu.

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti ile Dijital Dönüşümünü Hızlandırma projesinin yenilikçi fikir çalıştayı Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Zorluklar ve çözümler tartışılarak ortaya konacak çerçeve yönerge ile sanayimizin doğru ve emin adımları hızla atması amaçlanıyor.

İnsan Kaynakları İçin İnsan Odaklı Yapay Zeka projesinin kamu ve özel sektörde pilot çalışması için hazırlıklar başladı.

MESS’in yönlendirmeleri ile Forum’un Yapay Zeka Nesli Gençlik Konseyi’ne bir lise öğrencimiz, Ecem Yılmazhaliloğlu seçildi. Kendisi konseyde ülkemizi temsil edecek. Konseyde ABD, İtalya ve Kolombiya’dan çoğunluğu 14-21 yaş aralığında üyeler bulunuyor.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Turkiye-Dorduncu-Sanayi-Devrimi-nin-bolgesel-merkezi-olacak/244133