Goldman Sachs'tan Türk lirası ile ilgili flaş yorum: Yüksek faizlere neden olabilir
Goldman Sachs'tan TL ile ilgili flaş yorum: Yüksek faizlere neden olabilir

10 Aralık 2020 Perşembe   08:15

Bankanın raporunda, ""Merkez Bankası'nın sıkılaştırma eğilimi olmadığı için beklemede kalması riski olduğunun farkındayız. Bu Türk Lirası'nda volatilite artışına, yüksek enflasyon ve eninde sonunda yüksek faizlere neden olabilir" ifadeleri dikkat çekti.

Amerikalı yatırım bankası Goldman Sachs, Türk lirası ile ilgili flaş raporunu yatırımcılar ve kamuoyuna açıkladı. Goldman Sachs analistleri Murat Unur ve Clemens Grafe'ın notunda "Kasım TÜFE verisindeki yukarı yönlü sürpriz, enflasyonun muhtemelen yılın büyük bölümünde yüzde 15 civarında olacağını ve makul bir reel faiz tamponu sağlamak için daha fazla faize ihtiyaç olacağını işaret ediyor" dendi. 

#reklam#

Kurumun yayımladığı notta faiz artırımında zirveyi ve sonrasındaki faiz indirimi hızını, çıktı açığına karşı enflasyon yönetiminin değil dolarizasyonun ölçeği ve bu yılki altın ithalatı seviyelerinin işaret ettiği yurt içi güvenin belirleyeceği belirtildi.

"ENİNDE SONUNDA YÜKSEK FAİZE NEDEN OLABİLİR" 

Goldman, TCMB'nin 24 Aralık toplantısında politika faizini yüzde 15 seviyesinden yüzde 17'ye çıkarmasını bekliyor.

Analistlerin notunda "Merkez Bankası'nın sıkılaştırma eğilimi olmadığı için beklemede kalması riski olduğunun farkındayız. Bu Türk Lirası'nda volatilite artışına, yüksek enflasyon ve eninde sonunda yüksek faizlere neden olabilir" ifadesi yer aldı.

Kurumun ekonomistleri son haftalarda atılan ve olumlu olarak değerlendirdikleri adımlara karşın, Türk lirası için temkinli görüşünü koruyor.

Kaynak: Sputnik  Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Goldman-Sachs-tan-Turk-lirasi-ile-ilgili-flas-yorum-Yuksek-faizlere-neden-olabilir/244113