Katar Devleti, Haliç’e de ortak oldu!
Katar Devleti, Haliç’e de ortak oldu!

26 Kasım 2020 Perşembe   20:26

Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Altıncı Toplantısında Katar ile Türkiye arasında Haliç Altın Boynuz projesine ilişkin işbirliği anlaşması da imzalandı. Anlaşma Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrımenkul İnşaat Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince ile Katar Yatırım İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Mansur bin İbrahim El Mahmoud arasında imzalandı.

Rixos Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Fetteh Tamince, "Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan ve Katar Emir’i Seyh Tamim bin Hamad Al Thani’nin huzurlarinda Katar Devlet Yatirim Fonu ile Tersane Istanbul projemizde birlikte yatirim yapma Protokol’unu imzaladik, hayirli olur insallah" diyerek duyurdu. 

Haliçport olarak projenin ihalesini 2013 yılında 1.3 milyar dolar bedelle Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince almıştı.

#reklam#

Proje, 250 dönümlük alanda 70’er yat kapasiteli iki yat limanı, 400’er oda kapasiteli iki 5 yıldızlı otel, 1000 kişilik cami, AVM ve otoparkın inşa edilmesi, bu yapıların dört yılı yapım süresi olmak üzere 45 yıllığına özel sektör tarafından işletilmesini kapsıyor.

Haliç projesi uzun zaman İstanbul gündeminde tartışmalara neden olmuştu.

Fettah Tamince’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Sembol Uluslararası Yatırım Tarım Peyzaj İnşaat Turizm Sanayi Ve Ticaret A.Ş'nin yan kuruluşu olan Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrimenkul İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş. ve Haliç Altın Boynuz A.Ş. ortak girişimi Haliç projesini üstlenmişti.

Katar devletinin proje kapsamında bu şirketlerle işbirliğine gitmesi bekleniyor.

OTEL İÇİN YATIRIM TEŞVİĞİ

Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrimenkul, İstanbul'un Haliç bölgesi kuzey kıyısında yapacağı otel projesi için geçtiğimiz ay yatırım teşvik belgesi almıştı. Bin 122 yataklı 5 yıldızlı otel için alınan teşvik belgesinde otelin maliyetinin 146 milyon 500 bin lira olacağı belirtilmişti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Fettah Tamince (@fettahtamince)'in paylaştığı bir gönderiSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Katar-Devleti-Halic-e-de-ortak-oldu/243530