Çin İstanbul Başkonsolosu: Böyle sonuç alamazsınız, biz 11 milyonu eve kapattık
Çin: Böyle sonuç alamazsınız, biz 11 milyonu eve kapattık

25 Kasım 2020 Çarşamba   14:57

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, ‘koronavirüsün kaynağı kabul edilen Wuhan kentini kastederek, “11 milyonluk bir şehri kapattık. Şehri kapatmak demek, giriş çıkış yasağı değildir. 11 milyon insan hepsi evinde durması gerekiyor. İşte bu şekilde bu salgını yenebiliriz. Sert tedbirler olmadan bu sonucu alamazsınız” dedi.

Wei, Çin’de yaklaşık üç-dört aydır ölüm yaşanmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: Çin havalimanında bir kişide Covid çıktı, 14 bin kişi karantinaya alındı

“Şimdiye kadar toplam vefat sayısı 4 bin 634. Bu rakam çok uzun zamandır bu şekilde duruyor. Pekin’de en son bir pazardan çıktı. Pazarda tamamen bir tarama araştırması yapıldı. Balık ithal eden bir dükkan içerisinde balık kesilen o tahta üzerinde virüs çıktı.”

‘Sonuç alamazsınız’

Cui, virüsle mücadelede aldıkları tedbirleri şöyle anlattı:

#reklam#

“Virüsün olduğu dönemlerde çok sert tedbirler alıyorduk. Salgının durumuna göre kademeli bir şekilde tedbirleri ya artırıyor ya da azaltıyorduk. 11 milyonluk bir şehri kapattık. Şehri kapatmak demek, giriş çıkış yasağı değildir. 11 milyon insan hepsi evinde durması gerekiyor. İşte bu şekilde bu salgını yenebiliriz. Sert tedbirler olmadan bu sonucu alamazsınız. Normal, güzel bir yaşam mı istiyoruz. Bunu istiyorsak gerçekleştirmek için muhakkak kısa zaman içinde göz önünde tedbirler alınması lazım. Ancak bu şekilde kısa zaman içinde bu durumu halledebilir ve normale dönülebilir. Ya gevşek olacak ve çok uzun sürecek ya da sert olacak ve kısa sürecek.”

“Biz başından beri önleme ve kontrol etmeyi aynı cümle içinde kullanılıyoruz” diyen Wei “Sıfır vakaya düşürmenin yolu devamlı kontrol sisteminde olmak. Örneğin sağlık çalışanlarına, gümrük çalışanlarına isteseler de istemeseler de test yapıldı. Çünkü onlar risk altında” diye konuştu.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Cin-Istanbul-Baskonsolosu-Boyle-sonuc-alamazsiniz-biz-11-milyonu-eve-kapattik/243461