Ekrem İmamoğlu'nun Kanal İstanbul ifadesinin detayları ortaya çıktı
Ekrem İmamoğlu'nun Kanal İstanbul ifadesinin detayları

20 Kasım 2020 Cuma   08:27

Kanal İstanbul'a karşı çıktığı için hakkında inceleme başlatılan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İçişleri Bakanlığı'na verdiği ifadenin detayları ortaya çıktı.

Gazeteci Barış Yarkadaş, Ahu Özyurt'un sunduğu Sağlı Sollu programında İmamoğlu'nun dün İçişleri Bakanlığı'na verdiği yazılı ifadeyi açıkladı.

Barış Yarkadaş'ın "Kanal İstanbul bir devlet değil, hükümet politikasıdır. Devletin değil AKP'nin politikasıdır" diyen İmamoğlu'nun yazılı ifadesini anlattığı konuşması şöyle: Kanal İstanbul'a itiraz eden Ekrem İmamoğlu'na soruşturma

"Ekrem İmamoğlu'nun yasal süreye göre ifadesi vermesi için süre yarın doluyor. Ancak Ekrem İmamoğlu bugün İçişleri Bakanlığı müfettişlerine yazılı ifadesini gönderdi.

#reklam#

Yazıl ifadesini de ilk kez TV 100 izleyicileri duyacaklar. Ekrem İmamoğlu yazılı savunmasında 5993 sayısı Belediye Kanunu'nun kendisine verdiği yetkileri hatırlatıyor. "5993 sayısı kanunun 38. maddesinin A bendine göre benim görevim belediye halkının huzur, esenlik, sağlık ve mutluluğu için önlem almaktır" diyor.

Devem ediyor İmamoğlu savunmasında;

EKREM İMAMOĞLU: "YÖNETMELİĞE GÖRE AFİŞ ASABİLİRİM"

"Aynı kanunun 14. maddesinde belediye kültür ve tabiat varlıkları ile tarihi dokunun önem taşıyan mekanlarını ve işlevlerini korur" diyor. Yani diyor ki "Ben Kanal İstanbul'un bu kentin tabiat varlıklarını bozacağına inanıyorum. Aynı zamanda görevim gereği de bunlara karşı yurttaşı uyarıyorum. Benim üst geçide, alt geçide, değişik yerlere afiş asma yetkim var. Bu afiş asma yetkim de 5216 sayısı kanunla bana verilmiştir. Ve bu kanun uyarınca da bir yönetmelik çıkarılmıştır. Bu yönetmeliğe göre de adı geçen yerlere afiş asabilirim" diyor. Bu idare açısından.

Ekrem İmamoğlu savunmasına şöyle başlıyor: "Kanan İstanbul bir devlet değil, hükümet politikasıdır. Devletin değil AKP'nin politikasıdır"

#reklam#

"KANAL İSTANBUL PROJESİNE DAVA DA AÇTIM!"

İmamoğlu diyor ki, "Ben 20 Aralık 2019 tarihinde İBB Başkanı olarak Kanal İstanbul protokolünden çekildim. Belediye olarak bundan çekildik. İdare olarak siz bugüne kadar buna itiraz etmediniz. Bu protokolü bozmamızı mahkemeye götürmediniz! Herhangi bir itirazınız olmadığı için de bu kesinleşmiştir.

Bu protokolden çekilmekle kalmadım. Aynı zamanda Kanal İstanbul projesinin durdurulması için gittim dava da açtım."Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Ekrem-Imamoglu-nun-Kanal-Istanbul-ifadesinin-detaylari-ortaya-cikti/243238