İkinci el araçta sürpriz 'ithalat' iddiası!
İkinci el araçta sürpriz 'ithalat' iddiası!

10 Kasım 2020 Salı   10:25

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan bir iddiaya göre; ikinci el fiyatlarında neredeyse yüzde 100'e yakın artışların yaşanmasının ardından ithalatın da içerisinde olduğu çok sayıda tedbir gündeme getirildi. Bu yönde bir adımın geçmişte atıldığına dikkat çekerek, bu yönde olası bir adımın fiyatları da olumlu etkileyeceğini dile getiren sektör temsilcileri, yapılacak ithalatın model, yıl ve motor hacmi şartlarının yanı sıra yerli üretimin de göz önünde bulundurulmasına dikkat çekiyor.

Koronavirüs salgınıyla birlikte sıfır araç tarafında ortaya çıkan tedarik sıkıntısının yanı sıra geçtiğimiz aylarda yapılan ÖTV düzenlemesi ile döviz kurlarının da etkisiyle yükselen fiyatlar, araç alacak vatandaşı ikinci el araç piyasasına yönlendirince 7 ay önce 70 bin TL'ye satılan ikinci el bir aracın fiyatı 120 bin TL'ye kadar çıktı.

#reklam#

İkinci el tarafında aşırı oranda yükselen fiyatların perde arkasında ise sadece sıfır araç tarafında ortaya çıkan sıkıntılar yer almıyor.

Araç piyasasında ortaya çıkan havayı kendi lehine çevirmek isteyen kimi fırsatçıların manipülatif yönlendirmeleri ile de yükselen ikinci el araç fiyatlarına yönelik sektör temsilcileri ise yakın zamanda yüzde 10 oranında bir artış daha bekliyor.

'İTHALAT TEDBİRİ GÜNDEMDE' İDDİASI

Öte yandan ikinci el araç piyasasında ortaya çıkan ve sürekli artış eğilimi gösteren fiyatlara yönelik yeni tedbirlerin alınacağı öne sürüldü. Geçtiğimiz günlerde Sabah Gazetesi Yazarı Ufuk Sandık'ın köşe yazısında dile getirdiği iddiaya göre; ikinci el araç piyasasına yönelik aralarında ithalatın da yapılmasının yer aldığı bir takım tedbirler gündemde..

İkinci el araç piyasasına yönelik ithalat iddiası gündeme geldi.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Ikinci-el-aracta-surpriz-ithalat-iddiasi/242741