Mustafa Akıncı'dan Maraş tepkisi: Yaşananlar demokrasi açısından yüz karasıdır
Mustafa Akıncı'dan Maraş tepkisi: Yüz karası

6 Ekim 2020 Salı   18:53

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Yüksek Seçim Kurulu kararlarının hiçe sayılarak tamiratı tamamlanan su borusu ve kapalı Maraş konusunda yapılan törenlerin, demokrasi açısından yüz karası olduğunu vurguladı.

Sırf adaylardan birine avantaj sağlamak amacıyla Ankara’da ve Kıbrıs’ta yapılan bu düzenlemelerin seçimlere yapılan müdahalenin bir başka boyutu olduğunu dile getiren Akıncı, şunları söyledi:

“Su konusunda her zaman söylediğimi tekrar etmek isterim: Türkiye’den gelen suya elbette her Kıbrıs Türkü teşekkür etmektedir. Ancak topraklarımıza düşen her damla suyun değerini bilmeli ve onu muhafaza edecek koşulları yaratmalıyız, asıl olan budur. Bir ayda tamir edileceği söylenen borunun ancak 9 ayda tamir edilebildiği de unutulmamalıdır. Bunların ötesinde açılışı 4 yıl önce yapılan bir sistemin seçime 4 gün kala yeniden törenle hizmete sunulmasının amacının ne olduğunun da her Kıbrıslı Türk farkındadır. 46 yıldır kapalı Maraş perşembe günü açılıyor....

"MARAŞ KONUSUNU ÇÖZÜME KATKI YAPACAK ŞEKİLDE DEĞERLENDİRMEK GEREKİR"

#reklam#

Kapalı Maraş ile ilgili olarak yapılanlara gelince; o konuda da öteden beri söylediğim BM ile çatışma içine girmeden, uluslararası hukuk içinde kalarak ve Maraş konusunu çözüme bir engel oluşturacak şekilde değil, çözüme katkı yapacak şekilde değerlendirmek gerekir.

BM Genel Sekreteri, seçimlerimizden sonra gayri resmi 5+1 toplantı çağrısı için hazırlıklarını yaparken, yine seçimlere ramak kala kapalı Maraş konusunda yapılmaya çalışılanlar Kıbrıs Türk halkını uluslararası alanda zor durumda bırakacak hatalı bir davranış anlamındadır.

"MARAŞ’IN SEÇİM MALZEMESİ YAPILMASI SON DERECE YANLIŞ"

Cumhurbaşkanlığının sorumluluk alanına giren Maraş gibi önemli bir konunun seçimlerimize çok kısa bir süre kala açıkça seçim malzemesi yapılmış olmasının son derece yanlış olduğunu belirtmeyi görev biliyorum.

Öyle inanıyorum ki, Kıbrıs Türk halkı bu yapılanlara özgür iradesiyle gereken cevabı verecektir.”Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Mustafa-Akinci-dan-Maras-tepkisi-Yasananlar-demokrasi-acisindan-yuz-karasidir/241242