TFF’den çifte standart! Adana Demirspor’a ceza var, Akhisarspor’a yok mu!
TFF’den çifte standart! Adana Demirspor’a ceza var, Akhisarspor’a yok mu!

26 Eylül 2020 Cumartesi   21:35

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) 23 Temmuz 2020 tarihinde aldığı kararla, Futbol Menajerleri ile Çalışma Talimatı'nın bazı maddelerine aykırı eylemde bulunan Adana Demirspor Kulübü Başkanvekili ve eskiden futbol menajeri olan Metin Korkmaz'a bir yıllık hak mahrumiyeti cezası vermişti. Kararda şu ifadeler kullanıldı:

ADANA DEMİRSPOR Kulübü idarecisi METİN KORKMAZ'ın, Futbol Menajerleri İle Çalışma Talimatı'nın 4/2., 4/3. maddelerine aykırı eylemi nedeniyle aynı talimatın 4/7. maddesi uyarınca 1 YIL HAK MAHRUMİYETİ CEZASI ile cezalandırılmasına, (oyçokluğu) ile karar verilmiştir.

Metin Korkmaz, PFDK’nın bu kararı sonrası aktif menajerlik hayatını sonlandırarak, Adana Demirspor Başkanvekilliği ve futbol şubesi sorumlusu görevine gelmişti.

AKHİSARSPOR’UN YENİ BAŞKANI MENAJER ÇIKTI!

#reklam#

Akhisarspor'da yaşanan mali sıkıntılar nedeniyle olağanüstü kongre kararı alan Başkan Fatih Karabulut'un istifa ettiği ve başkanlık görevine Evren Özbey getirildiği açıklandı.

TFF 1. Lig ekiplerinden Akhisarspor'da, yönetim kurulu toplantısında kulübün imza yetkileri kongreye kadar yönetim dışından göreve talip olan Evren Özbey'e verildi. Kardeşleriyle birlikte Özbey Hukuk ve Menajerlik Şirketi'ni yöneten Özbey'in firmasının Akhisarsporlu futbolcular Çekdar ve Bjarnason'un da menajerliğini yaptığı öğrenildi.

Evren Özbey'in 3 veya 4 Ekim'de düzenlenecek olağanüstü kongrede de liste oluşturup başkanlığa talip olması bekleniyor.

TALİMATLARA AYKIRI BİR DURUM!

#reklam#

Bir menajerlik şirketinin sahibi, bir kulübün futbol takımının başkanı olabilir mi?

Peki TFF talimatları ne diyor? Bu durum normal mi?

Bu konuda bakılacak talimat 'TFF Futbol Menajerleri ile Çalışma Talimatı'...

Talimatın 4. maddesi'nin 3. fıkrasına göre aktif olarak futbol faaliyetlerinin içerisinde bulunan kişiler, futbol ile aktif hayatları sonlanana kadar menajerlik yapamaz. Bu yasaktır!

Yine söz konusu talimatın 5. bölümündeki 'Cezai Hükümler'e göre, bu kişilerin Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edilmelerinin sonucunda; a) İhtar b) 35.000.-TL'den az olmamak üzere para cezası, c) Hak mahrumiyeti cezası, ç) Lisansın askıya alınması cezası, d) Lisansın iptali cezası, olmak üzere ihlalin ağırlığı neticesinde disiplin kurulunca uygun ceza verilecektir.

GÖZLER TFF YÖNETİMİNDE!

Bu kuralın varlığının nedeni olası çıkar çatışmalarının önüne geçmek, futbolda şike ve benzeri usulsüzlükleri engellemek. Bir kişi kendisiyle parasal ilişkili olan rakipler arasında böylesi bir rol oynarsa bu durum birçok şaibeli gelişmeye yol açabilir.

TFF Futbol Menajerleri ile Çalışma Talimatı'nın bu maddesinin konulmasının nedeni de tam da bu yüzden.

Talimatları uygulamakla yükümlü TFF'nin Akhisarspor’un yeni Başkanı Enver Özbey’le ilgili nasıl  bir tavır takınacağı merak konusu.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/TFF-den-cifte-standart-Adana-Demirspor-a-ceza-var-Akhisarspor-a-yok-mu/240861