Karsan otomotiv için kötü senaryo!
Karsan otomotiv için kötü senaryo!

1 Temmuz 2020 Çarşamba   15:11

Yerli üreticilerden Karsan, daha önce katıldığını duyurduğu ABD Posta Servisi'nin 'Yeni Nesil Dağıtım Aracı' ihalesinin ABD Başkanlık seçimleri sonrasına kaldığı öne sürüldü. 

Amerikan Posta Servisi (USPS) 2015 yılında toplam 180 bin aracın yenilenmesini kapsayan 6.3 milyar dolarlık dev bir filo ihalesi açmıştı.

'Yeni nesil dağıtım aracı' ismindeki bu ihalenin, son 4 finalistten biri de Karsan'dı. Karsan, ihale için halen USPS’in kullandığı araçların büyük bölümünü üreten Morgan Olson ile işbirliği anlaşması imzalamıştı. Hindistan’dan Mahindra, ABD’den Oshkosh ve Workhorse ise Karsan’ın ihaledeki rakipleri olarak yer alıyor.

Şirket daha önce yaptığı açıklamada, "Şirketimiz, ABD Posta Servisi'nin Yeni Nesil Dağıtım Aracı Alım Süreci kapsamında, ihale mercii tarafından 2020 yılının ilk çeyreği sonuna kadar üretim için fiyat teklifi vermek üzere davet edildiğini 30 Aralık 2019 tarihli Özel Durum açıklaması ile duyurmuştur. İhale merci tarafından üretim için fiyat teklifi verme süresinin 15 Mayıs 2020 tarihine ertelendiği tarafımıza bildirilmiş olup, gelişmeler kamuoyu ve yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır" ifadesini kullanmıştı.

Ancak 15 Mayıs tarihi geçmesine rağmen ihale ile ilgili yeni bir gelişme olmadı.

Edinilen bilgilere göre 6.3 Milyar Dolarlık 180 bin aracın yenilenme ihalesi Kasım ayında yapılacak ABD Başkanlık seçimleri sonrasına kaldı. Finansal açıdan zor günler geçiren Karsan için bu ihale çok önemli.  Borsa İstanbul'un en borçlu şirketleri arasında yer alan Karsan Otomotiv'in bu ihaleyi kazanamazsa zor günler geçireceği dile getiriliyor.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Karsan-otomotiv-icin-kotu-senaryo/237362