Türkiye, Koronavirüs salgınında nüfusa oranla ve mutlak rakamlarla dünyada kaçıncı sırada?
Türkiye, Koronavirüs salgınında nüfusa oranla ve mutlak rakamlarla dünyada kaçıncı sırada?

6 Mayıs 2020 Çarşamba   21:13

Çeşitli konularda eş zamanlı istatistikler sağlayan Worldometers'ta paylaşılan küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde Koronavirüs tanısı konanların ve virüs nedeniyle ölenlerin sayıları veriliyor. Sitedeki verilerle, nüfusa oranla salgının ülkelere göre yayılım ölçüleri izlenebiliyor.

Küresel verilere göre Avrupa'nın beş mikrodevletinden biri olan ve etrafı İtalya toprakları ile çevrili San Marino vaka sayısında 1. sırada görünüyor. San Marino'yu, Vatikan, Andorra, Katar, Lüksemburg, İspanya, İzlanda, İrlanda, Belçika, Cebelitarık izliyor. 

Küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sıralamasında 1. sırada San Marino görünüyor. San Marino'yu; Belçika, Andorra, İspanya, İtalya, Birleşik Krallık, Fransa, Sint Maarten, Hollanda, İsveç ve İrlanda izliyor. 

#reklam#

83 milyon nüfuslu Türkiye, demografik veriler dikkate alındığında 131 bin 744 vaka ile dünyada 39'uncu;  3 bin 584 ölüm ile 33'üncü sırada bulunuyor.

Sadece tanı ve can kaybı sayılarının dikkate alındığı nispi olmayan mutlak rakamlarda ise Türkiye dünyada vaka sayısında 8'inci, ölüm sayısında da 13'üncü durumda görünüyor.

Vaka sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:

ABD

İspanya

İtalya

Birleşik Krallık

Fransa

Almanya

Rusya

Türkiye

İran

Çin

Kanada

Hindistan

Peru

Belçika

Hollanda

Ölüm sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:

#reklam#

ABD

Birleşik Krallık

İtalya

İspanya

Fransa

Belçika

Brezilya

Almanya

İran

Hollanda

Çin

Kanada

Türkiye

İsveç

Meksika



Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Turkiye-Koronavirus-salgininda-nufusa-oranla-ve-mutlak-rakamlarla-dunyada-kacinci-sirada/235199