FİKKO toplantısında başkanlar Albayrak'tan ne istedi?
FİKKO toplantısında başkanlar Albayrak'tan ne istedi?

30 Nisan 2020 Perşembe   08:12

Salı günü Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak'ın başkanlığında yapılan 15. Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) toplantısında finansman konusu gündeme geldi. Özellikle küçük işletmelerin finansmana erişimi noktasında şikayetler Albayrak'a iletildi.

Bakan Albayrak'ın konulara hakim olduğunu ifade eden katılımcı başkanlar, bankalara yönelik şikayetlerini ilettiler. Bunun yanında şirketlerin KDV alacaklarının öne çekilmesi ve medikal şirketlerinin kamudan alacaklarının da bir an önce ödenmesi talep edildi. 

HALKBANK'TAN YİNE ADIM 

Dün ise Türkiye Halk Bankası, yıllık satış hasılatı üç milyon lirayla sınırlı şahıs işletmelerini kapsayacak yüzde 7.5 maliyetle, 6 ay ana para ve faiz ödemesiz toplam 36 ay vadeli "İşe Devam Desteği - Küçük İşletme Can Suyu Kredisi"ni bugün itibarıyla devreye aldı. Bakan Albayrak, Twitter hesabından, "Halkbank, oda ve borsa kayıtlı küçük işletmelerin bir talebini daha yerine getirdi" diyerek haberi duyurdu. 

MASKEYE FONLU ÇÖZÜM 

#reklam#

FİKKO toplantısında maske konusunda "bir hibe bir ihracat" uygulamasına farklı bir öneri getirildi. Buna göre medikal malzeme ihracatı yapan firmaların Devlet Malzeme Ofisi'ne (DMO) ihracat başına maske hibe etmek yerine, ihracat bedeli üzerinden bir fona para aktarmaları bu fon sayesinde DMO'nun ihracat yapamayan küçük üreticilerden malzeme tedariği sağlamasının daha işler olacağı bildirildi. 

ESNAF KEPENK AÇACAK!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de, iş yerini öncelikle açabilecek esnaf ve sanatkarlara ait meslek ve işyerlerinin belirlenerek Cumhurbaşkanlığına yazılı olarak bildirdiğini açıkladı. Palandöken, lokanta, restoran, berber, kuaför, kıraathane, kasap gibi esnaf ve sanatkarlara ait meslekleri belirleyerek işyerlerinin açılmasını istediklerini söyledi.

Recep Erçin/AydınlıkSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/FIKKO-toplantisinda-baskanlar-Albayrak-tan-ne-istedi/234953