Nero Endüstri’ye geriye dönük süper teşvik verildi
Nero Endüstri’ye geriye dönük süper teşvik verildi

22 Nisan 2020 Çarşamba   07:48

Nero Endüstri’nin Ankara Sincan’daki 1.6 milyar liralık tesis yatırımına hükümetten destek yağdı. Cumhurbaşkanı kararı ile tesise, vergi muafiyetleri ve vergi indirimlerinden enerji desteğine, personel desteğinden yatırım yeri tahsisine kadar birçok destek verildi. Bu destekler, projenin başladığı 2016’dan bu yana yapılan harcamalar için de geçerli olacak. Firma, projeyi 2022’de tamamlayamazsa 3 yıl daha süre verilecek.    

Cumhurbaşkanı kararına göre, Ankara Sincan’a sensör, güdümlü füze/roket tehdidine karşı lazer/radar tehdit algılama ve uyarı sistemi, kimyasal/biyolojik/radyoaktif/nükleer (KBRN) filtrasyon sistemi ile infilak bastırma sistemi üretim tesisi yapılacak. Tesisi, Nero Endüstri Savunma Sanayi AŞ yapacak. Tesise yapım için devlet tarafından proje bazlı destek verilecek.  Nero Endüstri AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanlığını Alican Ökçün yürütüyor.

Teşvikler 2016'dan başlayacak

#reklam#

Karara göre projenin yapımı 4 Kasım 2016’da başladı. Yatırımın 6 yıl sonra tamamlanması planlanıyor. Eğer yatırım bu süre içerisinde tamamlanamazsa Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 3 yıl daha süre verilebilecek. Yatırımın tutarı 1.6 milyar TL. Öngörülen ek istihdam 620.

Yatırım süresi sonunda üretilmesi planlanan ürünler ve üretime ilişkin kapasiteler de şöyle sıralandı (adet-yıl): “Sensör 102 milyon 30 bin. Lazer/radar tehdit algılama ve uyarı sistemi 5 bin 500. KBRN Filtrasyon sistemleri 3 bin. İnfilak bastırma sistemleri 32 bin.” 

Firmanın yararlanabileceği destekler şöyle sıralanıyor:

“Gümrük vergisi muafiyeti. KDV istisnası. KDV iadesi. Vergi indirimi (Vergi indirim oranı: yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 80, yatırım katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100). Sigorta primi işveren hissesi desteği (yatırım döneminde başlamak üzere, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl). Gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl). Nitelikli personel desteği (azami 50 milyon TL). Faiz ve/veya kâr payı desteği (250 bin TL’yi aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl). Enerji desteği (işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 38 milyon TL’yi aşmama, üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’si). Yatırım yeri tahsisi.”

Mustafa Çakır/CumhuriyetSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Nero-Endustri-ye-geriye-donuk-super-tesvik-verildi/234645