Ünal Aysal'ın 3.4 Milyarlık iflası!
Ünal Aysal'ın 3.4 Milyarlık iflası!

26 Şubat 2020 Çarşamba   15:30

Patronlardunyasi.com dün Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından Yeni Elektrik Üretim Anonim Şirketi hakkında iflas kararı verildiğini yazmıştı. İflasın ayrıntıları belli olmaya başladı. Bankalar Yeni Elektrik’in 560 milyon dolar (3.4 Milyar TL)  tutarında kredi borcunu yeniden yapılandırmasını reddetti.

Mahkeme ise bu gelişme üzerine 865 megawatt (MW) kurulu güçte doğalgaz çevrim santrali işleten şirketin faaliyetlerinin durdurulması kararını verdi.  Ünal Aysal'ın dev şirketi resmen iflas etti!

Yeni Elektrik’in %60’ına sahip olan Unit Group tarafından Reuters’a yapılan açıklamada mahkeme kararının tebliğ edilmesinin ardından temyiz için bir üst mahkemeye başvurulacağı ifade edildi.

Yeni Elektrik’te İtalyan Ansaldo Energia’nın %40 payı bulunuyor. Yeni Elektrik borçlarını refinanse etmek için Ağustos 2017’de anlaşma yapmıştı.

#reklam#

Açıklamada şu ifade yer aldı:

“Kreditor bankalar ile yapılan müzakerelerden gaz çevirimli santrallerin gelecegine dönük olumlu bir netice alınamadığı için komiser raporlarının lehte olmasına ve tamamı yabancı ortakların içeri koyduğu 500 milyon dolarlık sermaye yapısına rağmen, tamamen ekonomik konjonktürden kaynaklanan sebeplerle bakiye 560 milyon USD borç için, kredi yapılandırma talebi reddedilmis ve mahkeme tarafından bu işletmenin faaliyetlerinin durdurulma kararı alınmıştır.” Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Unal-Aysal-in-3-4-Milyarlik-iflasi/232260