İş insanı cinayetinde skandal: Çok yoğunduk bırakıverdik
İş insanı cinayetinde skandal: Çok yoğunduk bırakıverdik

17 Şubat 2020 Pazartesi   07:32

23 Eylül 2018’de, ODTÜ ormanlık alanına gelen polis, iş insanı Levent Cengiz’i silahla vurularak öldürülmüş şekilde buldu. Dedektifler, Cengiz’i öldüren kişinin iş insanı Recep Arıkan’ın yanında çalışan Servet Poyraz olduğunu tespit etti. İfadesi alınan Poyraz, “cinayet sırasında Arıkan’ın da yanında olduğunu” söyledi.

Gözaltına alınan Arıkan, Ankara 4. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından 1 Kasım 2018’de serbest bırakıldı. Karar tutanağından, Arıkan’ın adliyede hazır bulundurulmasına karşın, “iş yoğunluğu” gerekçesiyle sorgusu dahi yapılmadan bırakıldığı anlaşıldı. Arıkan, serbest kalır kalmaz ortalıktan kaybolurken savcılık da karara itiraz etti.

Arıkan’a yeniden yakalama çıkarıldı. Polisler, Arıkan’ı 8 ay sonra, bir evde yakaladı. Arıkan, Ankara 8. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Savcılık ikinci kez serbest bırakılma kararına da itiraz etti. Arıkan hakkında bu defa da Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği’nce “kasten öldürme” suçundan yakalama kararı çıkarıldı. Ancak Arıkan çoktan kayıplara karıştı. 

‘KAYIP DÜŞTÜ’

#reklam#

Savcılık, Levent Cengiz’i öldüren silahta parmak izi bulunan Poyraz hakkında “kasten öldürme” iddiasıyla Ekim 2019’da iddianame hazırladı. İddianame Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Geçen süreçte Arıkan yakalanamadı. Bunun üzerine savcılık, aralık ayında firari Arıkan hakkında aynı suçlama ile ikinci bir iddianame hazırladı. İddianame, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava ile birleştirildi. 

İddianamede ifadesine yer verilen Arıkan, Levent Cengiz ile alacak verecek meselesinden husumetli olduklarını, olay günü de Cengiz’in kendisini arayarak buluşmayı teklif ettiğini öne sürdü. Arıkan, yanında çalışan Servet Poyraz ile birlikte ODTÜ ormanlarına gittiklerini, Cengiz’in kendisine doğru yürürken ayağının yerdeki tele takılıp sendelediğini, bu esnada da Poyraz’ın Cengiz’e 3-4 el ateş ettiğini kaydetti.

Alican Uludağ/CumhuriyetSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Is-insani-cinayetinde-skandal-Cok-yogunduk-birakiverdik/231843