Sabancı’nın Advansa’sı yine el değiştirdi
Sabancı’nın Advansa’sı yine el değiştirdi

5 Şubat 2020 Çarşamba   08:40

Yarım asrı geçen bir tarihe sahip şirket, dünya devi DuPont ile Sabancı Holding’in polyester alanında yaptığı işbirliğinin ürünüydü. Önce ismi DuPontSA oldu. Bu şirketteki yüzde 50’lik DuPont hisselerini alan Sabancı Holding, şirketin ismini de 2000’li yılların başında Advansa olarak değiştirdi.

Bazı sektörlerden çekilme kararıyla birlikte finans, çimento, enerji, lastik ve perakende olmak üzere beş ana alana yoğunlaşan Sabancı Holding, polyester üreticisi Advansa B.V’yi satma kararı aldı.

Sabancı Holding, Advansa B.V’deki tüm hisselerini ise o dönem 5.6 milyon Euro’ya Alman BBMMR Holding’e devretti.

Polyesterde en önemli yatırımcılardan

Sabancı Holding tarihinde önemli bir yer tutan Advansa yine el değiştiriyor. Bu kez Asyalı yatırımcıların da yer aldığı Sverige Netherlands adlı bir yatırım holdingi Advansa’yı satın alıyor.

#reklam#

Polyester endüstrisinde önemli bir yatırımcı olan Sverige Netherlands B.V, bu alanda dünyaca ünlü bir şirket olan PT Asia Pacific Fibers’in ana hissedarı konumunda. Merkezi Endonezya’da olan PT Asia Pacific Fibers, entegre bir küresel polyester üreticisi olarak biliniyor ve kesikli elyaf, filament iplikler ve polar kumaşların yanı sıra PTA adı verilen saflaştırılmış tereftalik asit üretimi de gerçekleştiriyor.

165 çalışanı var

Advansa’nın sahiplik durumu değişse de şirketin başında yine CEO olarak Heinz Meierkord olacak. Meierkord, “Sverige Netherlands’a satış, Almanya'nın Hamm kentindeki fabrikamızda polyester üretiminin geleceğini mümkün kılıyor ve müşterilerimize daha fazla yatırım ve büyüme fırsatları sunuyor” diyor.

Satın alma, eski DuPont polyester teknolojisi ve Avrupa'daki markalar dahil olmak üzere tüm Advansa teknolojisini ve ticari markalarını içeriyor. Şirketin şu anda 165 çalışanı bulunuyor.

Kerim Ülker/DünyaSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Sabanci-nin-Advansa-si-yine-el-degistirdi/231367