Yerli otomobilin parçaları TEKNOSAB ve KOBİ OSB’de üretilecek
Yerli otomobilin parçaları TEKNOSAB'da üretilecek

30 Aralık 2019 Pazartesi   11:30

Proje için en uygun adresin Bursa olduğunu her fırsatta kamuoyu ile paylaşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO ) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın yedi yıl önce başlattığı konvansiyonel sanayinin, orta yüksek ve yüksek teknolojili sanayiye dönüşüm hamlesi, Türkiye’nin vizyon projesini Bursa’ya getirdi.

BTSO liderliğinde yürütülen TEKNOSAB, BUTEKOM ve Model Fabrika gibi ileri teknoloji odaklı projeler, insan kaynağına ilişkin yatırımlar ve lojistik imkanlar, Bursa’yı yerli otomobilin üretim merkezi olmaya aday 26 şehir arasında ayrıcalıklı hale getirdi. Erdoğan: Fabrika, Gemlik'teki TSK arazisi üzerinde kurulacak

Yerli otomobilin parçaları TEKNOSAB ve KOBİ OSB’de üretilecek 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’yle işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdüren BTSO, yerli otomobilin neden Bursa’da kurulması gerektiği ile ilgili hazırlanan raporları Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar ve konsorsiyum şirketleri ile paylaşmıştı.

#reklam#

TEKNOSAB ve KOBİ OSB gibi endüstri 4.0’ın temellerinin atıldığı merkezlerde üretime geçecek yüksek teknolojili firmaların, elektrikli yerli otomobilin parçalarının üretiminde büyük bir söz sahibi olması bekleniyor.

İlk günden itibaren destekçisi olduk

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, projeyi ortaya çıktığı ilk günden itibaren desteklediklerini ifade ederek, “Türkiye’nin ilk otomobil fabrikasına ev sahipliği yapan Bursa’nın bu tarihi görevi üstlenmesi için Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar ve konsorsiyum şirketleri ile iş birliği içerisinde çalışmalar yürüterek lobi faaliyetleri gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreçte de yerli otomobilimizin uluslararası bir marka olması yolunda atılan tüm adımların en büyük destekçisi olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.  Yerli otomobil fabrikası için neden Gemlik tercih edildi?

Yerli otomobil Bursa’da şaha kalkacak

#reklam#

Bursa ekonomisinin nitelikli dönüşümü ve bu tür makro yatırımları kente kazandırmak adına gerçekleştirdikleri çalışmaların yerli otomobil projesi için güçlü bir altyapı oluşturduğunu belirten Başkan Burkay, “Bursa’mızın böylesine tarihi bir görevi üstlenmesi bizleri gururlandırmıştır. Otomotiv, tekstil ve makine gibi sektörlerdeki güçlü üretim tecrübesi ve nitelikli insan kaynağı ile kentimiz bu görevi layıkıyla yerine getirecektir” dedi.  

Önümüzdeki 50 yılda da üretim merkezi olmayı sürdürecek

Yerli otomobilin güçlendireceği ekosistemle Bursa’nın gelecek 50 yılında da otomotiv sektörünün üretim merkezlerinden olmaya devam edeceğini belirten Başkan Burkay, “İstihdam ve ihracata çok önemli katkılar sunacak olan yerli otomobilin kentimize kazandırılması nedeniyle kentim ve iş dünyamız adına Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubumuza şükranlarımızı sunuyorum.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Yerli-otomobilin-parcalari-TEKNOSAB-ve-KOBI-OSB-de-uretilecek/229780