CHP'li Maltepe Belediyesi, iptal ettiği iki ihaleyi de aynı firmaya verdi!
CHP'li belediye, iptal ettiği iki ihaleyi de aynı firmaya verdi!

7 Ekim 2019 Pazartesi   10:50

Belediye 36 aylık çöp toplama işi için açık ihale duyurusu yaptı. İhale tarihine 3 gün kala  “yaklaşık maliyetin üzerinde teklif verildi” gerekçesiyle 16 Eylül’de iptal edildi. Ardından ihalenin pazarlık usulü yapılmasına karar verildi. CHP’li belediyelerden iş almaya başlayan Ankaralı 06 Antika isimli firmaya davetiye gönderildi. 

Belediye 26 araçla yapılacak işi 2 milyon 33 bin liraya 06 Antika isimli firmaya verdi. Aynı işi 56 araçla ayda 1 milyon 630 bin liraya yapan firma ihale dışında tutuldu.  İkinci skandal ise hizmet aracı kiralama ihalesine çıktı.  Bu ihale de ‘Yaklaşık maliyetin üzerinde fiyat verildi” gerekçesiyle iptal edildi.

İhalenin pazarlık usulü yapılmasına karar verilerek belediyenin istediği firmalara davet gönderildi. ihaleyi  aylık 2 milyon 569 bin liraya yine 06 Antika firması kazandı. Pazarlık usulü yapılan iki ihalede de rekabet şartları oluşmadığı için kamu yüz binlerce lira zarara uğratıldı.

AYNI İŞE İKİ KATI BEDEL

#reklam#

 

Maltepe Belediye’si, ilçe genelinde çöp toplama işi için ihaleye çıktı. 29 araçlık çöp toplama ihale aylık 2.033.000 TL artı KDV ile 06 Antika Turizm Taşımacılık Hizmet Ve Temizlik İnşaat Sanayi Dış Ticaret Limited Şirketi’ne verildi. Anılan şirket 1 Ekim’de işe başladı.

Ancak aynı işi Çevlog AŞ 56 araç ile aylık 1.450 bin TL artı KDV ile kazanmıştı. Yapılan hesaplamalara göre, 06 Antika şirketine verilen ihale 29 araç yerine 56 araç için yapılsaydı ihale bedeli 3 milyon TL artı KDV olacaktı bu da. Aynı işin iki katı fiyatına ihale edildiğini ortaya koyuyor. Bir başka ifade ile, Maltepe’de yaşayan yüz binlerce insanın vergileri bir şirkete aktarılmış oldu.

O İHALENİN İPTALİ İSTENDİ

Maltepe Belediyesi’nin ikinci ihalesine ilişkin sözleşme ise 30 Eylül tarihli… Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere bir  ihale düzenlendi. İhalenin yaklaşık maliyeti 2.578.575,23 TL olarak açıklandı. Bu ihaleyi de yaklaşık maliyetten 9 bin TL daha düşük bir bedelle, 2.569.622 TL’ye 06 Antika firması kazandı.

#reklam#

1 ay süreli ihalenin iptali için Maltepe Belediyesi'ne başvuruda bulunuldu. Belediyeden gelecek yanıta göre, ihalenin iptali için Kamu İhale Kurumu’na başvurulacağı öğrenildi. İhalenin teknik şartnamesine bazı araç sayılarına “Kendi malı olma” şartı konulması dikkatlerden kaçmadı.

MİLYONLUK İHALE ALIYOR SİTESİ YOK

Maltepe Belediyesi’nin ihalelerinde boy gösteren 06 Antika şirketi Ankara merkezli. Anılan şirket, daha önce Beşiktaş Belediyesi’nin de lüks araç ihalesini, piyasa fiyatının 3 katına almıştı.

Bu arada, ticaret sicil kayıtlarına göre 2010 yılında kurulan 06 Antika’nın sahipleri Şinasi Erşen ile Serhat Erşen… Milyonlarca liralık ihale alan şirketin internet sitesinin de yapım aşamasında olduğu anlaşıldı.

MALTEPE BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA

Çıkan haberle ilgili Maltepe Belediyesi şu açıklamayı yaptı:

Temizlik İşleri Müdürlüğü’müzün iş ve iş ekipmanlarına ilişkin basına yansıyan iddialara cevabımızı kamuoyu ile paylaşırız.

Maltepe Belediye Başkanlığı Temizlik İşleri Müdürlüğümüz ile Yüklenici Çevlog Ayrıştırma ve Geri Kazanım Lojistik Anonim Şirketi arasında 18.09.2018 tarihinde en az 2013 model 56 adet araç ve iş makinaları için 12 Ay süreli İhale kapsamında sözleşme imzalanmış olup; 30.09.2019 tarihinde sözleşme sona ermiştir.


30.09.2019 tarihinde sözleşmesi biten ihale işi için Temizlik İşleri Müdürlüğümüzce yasal süresi içinde 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun 19. Maddesi kapsamında açık ihale ile ihale kararı alınmıştır. Ancak ihalenin kanuni ve haklı gerekçelerle iptal edilmesinden dolayı, öngörülmeyen durum ortaya çıkmış bu sebeple açık ihale ile hizmet alımının yapılmasına kadar geçecek sürede kamu hizmetinin devamlılığı ve temizlik işinin ivedi iş olması sebebiyle 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun madde 21/b gereğince 33 aylık açık ihale yöntemiyle ihale yapılana dek geçecek süre için sadece 3 aylığına pazarlık yöntemiyle ihale yapılması kararlaştırılmıştır.

4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun madde 21/b gereğince pazarlık yöntemiyle yapılan ihale sonucunda 30.09.2019 tarihinde 06 Antika Turizm Taşımacılık Hizmetleri ve Temizlik İnşaat Sanayi Dış Ticaret Limited Şirketiyle 31.12.2019 sözleşme bitiş tarihli 92 gün süreli araç ve iş makinaları kiralama sözleşmesi imzalanmıştır. Bahse konu temizlik işi için en az 2017 model 29 araç ve iş makinaları ile hizmete başlanmıştır.

Maltepe Belediye Başkanlığı Temizlik İşleri Müdürlüğümüz çevre ve halk sağlığı dikkate alarak evsel katı atıkların toplanması, süpürülmesi ve yıkanması işleri müdürlüğümüzün temel görevi olması ve sorunun direk sahada, en hızlı ve etkili bir şekilde çözülmesi sağlamak amacıyla mevcut araç ve ekipmanların teknik özellikleri en az 2013 modelden en az 2017 modele yükseltilmiştir. Pazarlık yöntemiyle yapılan ihalede ki tüm araçlar ve ekipmanların teknik donanımları ve model yılı Türkiye koşullarında ki enflasyon artışları ve satın alma gücü gibi teknik ve mali konular da göz önüne alınarak değerlendirildiğinde kamu zararı oluşturulduğu iddiaları doğru değildir.

5 yıllık hizmet dönemimizde 86 defa müfettiş denetiminden geçtik. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilke ve yasalarına bağlı bir kurum olarak bugüne kadar yasal mevzuatın dışında tek bir adım atmadık bundan sonra da atmayacağız.

Yukarıda detaylandırdığımız ihale sürecine ilişkin kamuoyuna yansıyan yürürlükteki kanun ve mevzuata aykırı olarak yasak fiil ve davranışlarda bulunulduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtir, kamuoyunun bilgisine sunarız. Saygılarımızla.

MALTEPE BELEDİYESİSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/CHP-li-Maltepe-Belediyesi-iptal-ettigi-iki-ihaleyi-de-ayni-firmaya-verdi/225922