Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı adına borç üstleniminde bulunmuş
Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı adına borç üstleniminde bulunmuş

2 Ekim 2019 Çarşamba   14:13

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Sağlık Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanı adına şehir hastanelerindeki borç üstlenimi yaptığını söyledi.  Bugünkü yazısında Sayıştay’ın raporuna değinen Toker, borç üstlenimi yetkisinin geçmişte Bakanlar Kurulu’nda olduğunu anımsattı.

Toker’in yazısında şunları söyledi:

“Gelin Sayıştay'ın bizden saklanan, hatta Sayıştay'dan bile saklanmaya çalışılan şehir hastanesi sözleşmelerini inceleyerek vardığı sonuca bakalım. Sayfa 36:

“Sözleşme ve ekinde yer alan bu hükümler dikkate alındığında, yapılan işlem, fiilen 4749 sayılı Kanun'un “Borç Üstlenimi” başlıklı 8/A maddesinde tarif edilen borç üstlenimi taahhüdü işlemi olduğu için buna ilişkin yetki, mevcut kanuna istinaden sadece Cumhurbaşkanı tarafından kullanılabilir. 

#reklam#

Denetimler sırasında istenilen bilgi ve belgeler bakanlık tarafından sunulmamakla birlikte (…) mevcut kredilerin defaten ödenmesini gerektirecek şekilde gerçekleşme olasılığının yüksek bir koşullu yükümlülük gibi değerlendirilmesinin gerçekçi görülmediği ifade edilmiştir.

Söz konusu açıklamalardan 4749 sayılı Kanun'da tarif edilen borç üstlenim taahhüdüne ilişkin sürecin takip edilmediği ve kanuna aykırı olarak borç üstlenimi taahhüdünde bulunulduğu anlaşılmaktadır.

Böyle bir saptama karşısında Sağlık Bakanlığı'nın ne dediğini merak edebilirsiniz. Bakanlık Sayıştay'a cevabında, “İlgili madde hükümlerine göre borç üstlenimi süreci idarenin inisiyatifine bırakılmıştır” demiş. Sayıştay da “Böyle diyorsun ama hukuki dayanak göstermiyorsun” anlamına gelen bir kayıt düşmüş"Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/saglik-bakanligi-cumhurbaskani-adina-borc-ustleniminde-bulunmus/225755