Microsoft, Elon Musk’ın yapay zeka şirketine 1 milyar dolar yatırım yapacak
Microsoft, Elon Musk’ın yapay zeka şirketine 1 milyar dolar yatırım yapacak

23 Temmuz 2019 Salı   11:49

Musk, AI konusunda bazı risklerin gündeme gelmesinin ardından mayıs ayında OpenAI yönetiminden ayrıldığını, Tesla ve SpaceX’e odaklanacağını duyurmuştu.

OpenAI ve Microsoft’tan yapılan ortak açıklamaya göre işbirliği kapsamında iki şirket, yeni süperbilgisayar teknolojisi Azure AI’yı oluşturacak ve OpenAI, Microsoft’ın bulut programı Azure için AI teknolojileri üretimi üzerinde çalışacak. Elon Musk, 2 dakikada 1.1 milyar dolar kaybetti

Anlaşma kapsamında Microsoft, OpenAI’ın yeni AI teknolojilerinin ticarileştirilmesinde öncelikli ortağı olacak. Bunun yanında şirket, Azure içinde gelişmiş AI modelleri kullanaca ‘eşi benzeri görülmemiş ölçülerde’ bir platform oluşturacak.

#reklam#

Microsoft CEO’su Satya Nadella, söz konusu işbirliğiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “AI günümüzün en dönüştürücü teknolojilerinden birisi ve dünyadaki en önemli zorlukları çözme kapsamında büyük bir potansiyele sahip. OpenAI’ın çığır açan teknolojisi ve Azure AI’ın superbilgisayar teknolojisini bir araya getirerek, herkesin bu teknolojiden faydalanabilmesi için AI’ı demokratikleştirmeyi hedefliyoruz.”

OpenAI 2016 yılında Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Y Combinator startup kuluçka merkezi eski başkanı Sam Altman, OpenAI’nın şef bilim adamı, online ödeme teknolojileri geliştiren Stripe’ın eski CTO’su Greg Brockman ile birlikte kurmuştu.Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Microsoft-Elon-Musk-in-yapay-zeka-sirketine-1-milyar-dolar-yatirim-yapacak/223076