Çanakkale Dardanel işçileri iş bıraktı
Çanakkale Dardanel işçileri iş bıraktı

19 Temmuz 2019 Cuma   14:16

Fazla mesai ve ağır çalışma koşullarından fiziksel ve ruhsal sorunlar yaşadıklarını ileten işçiler Patronların Ensesindeğiz İletişim Ağı'na ulaştı.

Çanakkale Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş.’de ton balığı et temizleme bölümündeki işçilerin tamamı dün sabah mesaisine başlamadı.

İşyerine gelen 200’ün üzerinde işçi, uzun süredir ağır çalışma koşulları nedeniyle fabrika yönetimine bildirdikleri talepler karşılamayınca tepkilerini böyle gösterdi. Aylaydır zorla mesai yaptırılan ve mesai ücretleri yanlış hesaplanan işçiler, fiziksel ve ruhsal sorunlar yaşadıklarını da aktardı. 

Patronların Ensesindeyiz İletişim Ağı’na ulaşan işçiler fabrikada yaşanan sorunları şöyle ifade etti:

''Aylardır zorla fazla mesai yapıyoruz.Mesaiye kalmak istemediğimizde “kapı” gösteriliyor.

Üstelik fazla mesai sürelerimiz doğru hesaplanmıyor. 45 ya da 50 dakika yapılan fazla mesailer 1 saate tamamlanmadığı için dikkate alınmıyor. Örneğin her gün 2 saat 50 dakika mesai yapsanız bu mesainin 50 dakikası hiç dikkate alınmıyor.İşin erken bitiminde ise tam tersi bir hesaplama yapılıyor.

Uzun mesailer sonucu fiziksel ve ruhsal sorunlar yaşıyoruz. Bitap durumdayız.
Bordrolarımız bize verilmiyor. Hep bir bahane uyduruyorlar. Bu nedenle ne kadar mesai ücreti aldık, ne kadar BES kesintisi yapıldı bilmiyoruz. Eksik yatan mesai ücretlerimizi talep edemiyoruz.

Fazla mesailer dışında başka bir sorun da servisler. Çoğu zaman ayakta gidip geliyoruz. Servis düzeni tam bir karmaşa. Daha önce de çeşitli kereler iş bırakmalar yaşandı ancak bu durum hiçbir şekilde basına yansımadı ve üzeri örtüldü.''Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Canakkale-Dardanel-iscileri-is-birakti/222960