Beyaz Saray: Türkiye’nin S-400 satın alma kararı F-35 programına katılımını imkansız kılmaktadır
Beyaz Saray: Türkiye’nin S-400 satın alma kararı F-35 programına katılımını imkansız kılmaktadır

17 Temmuz 2019 Çarşamba   21:42

Beyaz Saray, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemleri hakkında yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada, "Türkiye'nin S-400 alımı, F-35 programına katılımını imkansız kılıyor. F-35 savaş uçakları, Rusya'nın radar sistemleriyle bir arada bulunamaz. ABD, Türkiye'nin hava savunma ihtiyaçlarının karşılanması için çalışıyor. Trump hükümeti, Türkiye'ye Patriot konusunda birçok teklif sunmuştur" ifadeleri kullanıldı.

'S-400 ALIMI, NATO MÜTTEFİKLERİNİN BİRBİRLERİNE VERDİKLERİ TAAHHÜDE ZARAR VERMEKTEDİR'

#reklam#

Açıklamada, "Türkiye 65 yılı aşkın bir süredir köklü ve güvenilir bir ortak ve NATO müttefiki olmuştur ancak S-400'lerin satın alınması bütün NATO müttefiklerinin Rus sistemlerinden uzaklaşma konusunda birbirlerine verdikleri taahhüde zarar vermektedir. ABD hala Türkiye ile stratejik ilişkisine büyük değer vermektedir" denildi.

Beyaz Saray, S-400 alımının Türkiye'nin NATO içinde birlikte çalışabilirliği üzerinde olumsuz etkileri olacağını söylerken, ilişkilerin çok katmanlı olduğu ve S-400 konusunda kısıtlamalar olsa bile Türkiye ile kapsamlı şekilde işbirliğinin devam edileceğini bildirdi. Sayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/Beyaz-Saray-Turkiye-nin-S-400-satin-alma-karari-F-35-programina-katilimini-imkansiz-kilmaktadir/222882