Türk charter operatörü Sapphire Havacılık’a ABD 10 milyonluk ceza kesti

Türk charter operatörü Sapphire Havacılık’a ABD 10 milyonluk ceza kesti

ABD Ticaret Bakanlığı, Türk charter operatörü Sapphire Havacılık’a şirketin ABD yapımı Gulfstream uçağıyla Rusya'ya gerçekleştirdiği iki özel charter uçuşu sonrasında 285 bin dolar (9 milyon 332 bin 695 Türk Lirası) idari para cezası verdi.

Türk charter operatörü Sapphire Havacılık’a ABD 10 milyonluk ceza kesti
16px
24px
15.06.2024 07:26Güncelleme: 15.06.2024 07:29
ABONE OLgoogle

Sercan ÇELİKBAŞ

ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS), 2018 İhracat Kontrol Reformu Yasası (ECRA) ihlali kapsamında merkezi Ankara, Türkiye'de bulunan Sapphire Havacılık’a ABD yapımı Gulfstream uçağıyla Rusya'ya gerçekleştirdiği iki özel charter uçuş nedeniyle 285 bin ABD Doları tutarında idari para cezası verdi.

Ankara merkezli Sapphire, zorunlu BIS lisansı olmadan ABD yapımı Gulfstream IV jetiyle Rus vatandaşlarını taşıyan iki özel charter uçuşu gerçekleştirdi. Anlaşmaya göre Sapphire, uçağı Ekim 2023'te iki Rus vatandaşını İstanbul'dan Rusya'nın Sibirya bölgesindeki Tyumen'e uçurmak için kullandı. Şirket, Ocak 2024'te ise aynı jeti Rusya ve Kıbrıs'ın bir çifte vatandaşını Maldivler'den Moskova'ya uçurmak için kullandı.

BIS, ayrıca Sapphire'in ABD ihracat ayrıcalıklarının iki yıl süreyle askıya alınmasına da karar verdi. Bunlar, şirketin departmanla uzlaşma şartlarını yerine getirmesi ve 29 Ağustos 2025 tarihine kadar para cezasını ödemesi koşuluyla eski durumuna getirilecek.

ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu'ndan (BIS) Matthew S. Axelrod, ceza konusunda şunları söyledi:

"Rus oligarkların veya herhangi bir Rus vatandaşının Rusya'ya lüks jet kiralamasına izin vermeyeceğiz."

İhracat denetiminden sorumlu sekreter yardımcısı ise şunları ekledi:

“Bir Rus vatandaşının, burada olduğu gibi, Kıbrıs'tan gelen gibi başka bir pasaport kullanması önemli değil. Bunun dünya çapındaki charter operatörlerine bir ders olmasına lazım. Düzenlemelerimizi ihlal ederek bu tür bir seyahati kolaylaştırırsanız, çok yüksek bir bedel ödeyebilirsiniz.” 

Sapphire, ticari jet kiralamanın yanı sıra hava ambulansı ve helikopter hizmetleri de sunuyor.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde