TÜSİAD Başkanı Turan: Ekonomiyi biraz daha soğutmamız gerekiyor
EKONOMİ / 1 saat önce
TÜSİAD Başkanı Turan: Ekonomiyi biraz daha soğutmamız gerekiyor
Bakan Şimşek'ten 'ihracata desteğe devam' mesajı
EKONOMİ / 1 saat önce
Bakan Şimşek'ten "ihracata desteğe devam" mesajı
Türk Escobar'ın 20 milyarlık mal varlığına tedbir konuldu
GÜNDEM / 3 saat önce
Türk Escobar'ın 20 milyarlık mal varlığına tedbir konuldu
Türkiye'ye yılın ilk ayında gelen yabancı ziyaretçi 2 milyonu aştı
GÜNDEM / 4 saat önce
Türkiye'ye yılın ilk ayında gelen yabancı ziyaretçi 2 milyonu aştı
HABERLER>PATRONLAR
8 Haziran 2023 Perşembe - 09:27

Teşvikli yatırımlarda seçim freni

Ülke genelinde seçim öncesi teşvik belgesi alınan yatırımların nominal tutarı, yıllık yüzde 50’lerdeki enflasyona rağmen, geçen yılın aynı ayındaki tutarın altında kaldı.

Teşvikli yatırımlarda seçim freni

Naki Bakır teşvikli yatırımların seçim önce durgunluk sürecine girdiğini yazdı:

Nisanda teşvik belgesi alan yatırımların tutarı, 2022'nin aynı ayına göre yüzde 16,5 azalarak 67,6 milyar liraya geriledi. İlk dört ayda teşvik kapsamına alınan yatırımlar geçen yılın eş dönemine göre yüzde 79,8 artışla 359,6 milyar lira oldu.

Ülke genelinde gerçekleştirilecek teşvikli yatırımlarda seçim öncesi nisan ayında frene basıldığı belirlendi. Teşvik belgesi alınan yatırımların nominal tutarı, yıllık yüzde 50’lerdeki enflasyona rağmen, geçen yılın aynı ayındaki tutarın altında kaldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, yatırımcıların çeşitli illerde gerçekleştireceği farklı sektörlere yönelik yatırımları için Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü tarafından nisan ayında 330 adet teşvik belgesi düzenlendi. Alınan teşvik belgesi sayısı geçen yılın aynı ayına göre 110 fazla olmasına rağmen, büyük yatırımların payındaki düşüş nedeniyle belgelerdeki toplam yutarım tutarı 67,6 milyar lira ile geçen yılın yüzde 16,5 altında kaldı.

Yatırımlarla öngörülen istihdam sayısı da yüzde 18,2 azalarak 27 bin 501 oldu. Geçen yıl nisan ayında toplam 80,9 milyar liralık yatırım için 1.136 teşvik belgesi düzenlenmiş, 33 bin 615 kişilik istihdam öngörülmüştü. İlk çeyrekte adeta yatırım patlaması yaşanan enerji sektörü, nisanda hız kesmekle birlikte yüzde 78,7 ile görece en fazla artışı kaydeden sektör oldu. Nisan ayında belgeye bağlanan yatırımların 8,4 milyarı bu sektöre yönelik.

Enerji sektörüne yönelik yatırım tutarı ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 937 (9,4 kat) ile rekor bir artış göstermişti. Hizmetler sektörüne yönelik yatırım tutarı da nisanda yüzde 69 artışla 19,2 milyar lira olurken; birçok alt sektörü ile en büyük sektör olan ve genel olarak en çok yatırımın yapıldığı imalat sanayiine yönelik yatırımların tutarı yüzde 39,6’lık sert düşüşle 62,4 milyar liradan 37,7 milyara geriledi. Toplamdaki payı düşük olan madencilik yatırımları nisan aylarına göre yüzde 34’lük bir artışla 1,4 milyar lira olurken, tarım yatırımları ise yüzde 38,2’lik düşüşle 1 milyar liranın da altında kaldı.

Yeni teşvik belgesine bağlanan yatırımlarda öngörülen istihdam sayısı tüm sektörlerde geriledi, en büyük düşüş yüzde 42,9’la madencilik yatırımlarında yaşandı.

ŞİŞE CAM’DAN TARSUS’A YATIRIM

Nisan ayında teşvik belgesine bağlananlar içinde en büyüğü, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.’nin Tarsus’ta düz ve buzlu cam üretimine yönelik kuracağı tesis yatırımı oldu. Yaklaşık 8 milyar liralık komple yeni yatırımla kurulacak tesis yıllık 657 bin ton üretim kapasiteli olacak.

Medipolitan Sağlık ve Eğitim Hizmetleri A.Ş.’nin 4,8 milyar lira ile İstanbul Ataşehir’de kuracağı komple yeni hastane yatırımı ile TAV Ankara Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş.’nin Ankara Çubuk’taki tesislerinde gerçekleştireceği 4 milyar lira dolayındaki tevsi yatırımı için de nisanda teşvik belgesi düzenlendi. Yeşil Ovacık Liman Hizmetleri A.Ş.’nin Mersin’de 1,4 milyar, Kamer Marine Denizcilik Ltd.’nin Yalova’da 1,2 milyar, Vefa İlaç Sanayi’nin Kırklareli’nde 1,1 milyar liralık komple yeni yatırımları da nisanda teşvik belgesine bağlananlar arasında yer aldı.

İLK 4 AYDA YÜZDE 80 ARTIŞ

Yılın ilk dört ayında alınan teşvik belgesi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artışla 5 bin 417, bu belgeler kapsamında yapılacak yatırım tutarı yüzde 79,8 artışla 359,6 milyar lira, bu yatırımlarla yaratılacak istihdam da yüzde 15,3 artışla 119 bin 689 kişi olarak gerçekleşti. İlk dört aylık dönemlere göre en büyük artış enerji sektörüne yönelik yatırımlarda yaşandı.

Enerji yatırımları için alınan teşvik belgesi sayısı yüzde 196 artışla 1.303 adede, belgelerdeki yatırım tutarı yüzde 477 artışla 50,9 milyar liraya yükseldi, öngörülen istihdam da yüzde 49,7 artışla 1.530 kişi oldu. İmalat sanayii 3