Media Markt CEO’su Acar: 2024’te 3 haneli büyüme olmayabilir
EKONOMİ / 7 saat önce
Media Markt CEO’su Acar: 2024’te 3 haneli büyüme olmayabilir
SP: Türkiye’de enflasyon hala yüksek ama istikrar sağlanıyor
EKONOMİ / 7 saat önce
SP: Türkiye’de enflasyon hala yüksek ama istikrar sağlanıyor
Hindistan Başbakanından Türkçe paylaşım
GÜNDEM / 10 saat önce
Hindistan Başbakanından Türkçe paylaşım
Ali Sabancı hastane çıkışında görüntülendi 
AKTÜEL / 10 saat önce
Ali Sabancı hastane çıkışında görüntülendi 
HABERLER>EKONOMİ
2 Haziran 2023 Cuma - 17:31

Tesis İşletme Maliyetlerinizi Nasıl Düşürebilirsiniz?

İşletme maliyeti; bir tesisin işletim süreçlerinde kullandığı tüm kaynaklar için katlandığı toplam maliyettir. Bir başka deyişle işletme maliyeti; ürün ve hizmet maliyetleri, personel maliyetleri, enerji maliyetleri, tedarik maliyetleri, vergiler ve diğer tüm giderleri kapsar.

Tesis İşletme Maliyetlerinizi Nasıl Düşürebilirsiniz?

İşletme maliyeti; bir tesisin işletim süreçlerinde kullandığı tüm kaynaklar için katlandığı toplam maliyettir. Bir başka deyişle işletme maliyeti; ürün ve hizmet maliyetleri, personel maliyetleri, enerji maliyetleri, tedarik maliyetleri, vergiler ve diğer tüm giderleri kapsar. Özetle bu maliyetler; tesisin mümkün olan en yüksek faydayı üretecek şekilde hizmet verebilmesi için gereklidir. 

Tesis yönetimi sektöründe, işletme maliyetleri, hizmeti veren ve hizmeti alan olarak kategorize edilebilir. Kar seviyesinin konuşulduğu kategori, hizmeti veren tesis yönetim şirketine ait olup hizmet maliyet-fayda seviyesinin ölçüldüğü kategoride ise hizmeti alan yer almaktadır. İşletme-Tesis maliyetlerinin düşürülmesinin ancak ve ancak tasarruf, tecrübenin maliyet-fayda denkleminde alınacak aksiyonlara sağlıklı bir şekilde dönüşmesi, teknolojinin verimli şekilde aktif olarak kullanılması, enflasyonist ortamda sabit fiyatlı sözleşmelerin yapılması ve en nihayetinde en ucuz sandığımız ürün-hizmetlerin işletme için en faydalı tedarik olmadığının farkına varılarak asıl ihtiyaca yani üst limit faydaya bağlı maliyetlere odaklanılması ile mümkün olacağını düşünüyoruz.

İşletme Maliyetlerini Düşürmek İçin Kullanılabilecek Stratejiler 
Tesis yönetimi sektöründe kullanılabilecek stratejiler arasında, alınacak tasarruf tedbirleri başta olmak üzere süreç analizlerinin takip edilerek gerekli iyileştirmelerin yapılması ve teknolojik gelişmeler ile ilgili işletme-tesis nezdinde uygulanabilecek çözümlerin entegre edilmesi konusunda geleneklerinden tecrübe alan yenilikçi ekip-ekiplerin kurulmasının faydalı olacağını, bilhassa işletme-tesis için verimli teknolojiye yapılan yatırımların çok kısa sürede kazanca dönüşeceğini ve dolayısıyla maliyetlerin azalmasına pozitif katkıda bulunacağını düşünüyoruz. 
Biraz daha detaya inecek olursak, işte tesis işletme maliyetlerini düşürmek için atılabilecek adımlar…

İşletme Maliyetlerinin Düzenli Analizi 
İşletme maliyetlerinin düzenli bir şekilde takip edilmesi, tesis ile ilgili yapılan faaliyetler sonucunda ortaya çıkan raporların proje nezdine doğru yorumlanması ile birlikte başlayan ve icrai safhada yapılacak fiili operasyonların buna göre planlanması süreçlerini oluşturan bir bütünü ifade eder. Yapılan düzenli analizlerin kısa dönemli ve sık olması maliyetlerin daha verimli hale gelmesine imkan tanıyacak olup, buna göre alınacak tedbirlerin de sürekli güncellenmesi ile işletmede olması gereken maksimum maliyet verimliliği sağlanacaktır. 

Personel/Departman Verimliliğinin İdeal Seviyeye Çekilmesi
İşletme-Tesis maliyetlerini ideal seviyelere çekmenin en etkili yollarından biri de personel/departman verimliliğini takip etmek ve bu doğrultuda uygun adımları atmaktır. Bilhassa tesis yönetimi sektörünün hizmet verdiği alanlardaki yegane sermayesi olan insan gücünün verimli yönetilmesi verilen hizmet noktasında fark yaratarak başarı yönünden işletmeye pozitif ivme kazandıracak ve hizmet alan tesis tarafında maliyet açısından en yüksek faydayı ortaya çıkaracaktır. Daha verimli çalışan, işletmenin kalitesini ve değerini yükselten departmanlar, doğal olarak işletmenizin genel maliyetleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Buna ek olarak, performansı iyileştirilebilecek departmanlar da belirlenip, personel maliyetlerinde maksimum verimi ortaya çıkarabilmek için eğitim, denetim ve oryantasyon gibi faaliyetler ile alakalı gereken aksiyonlar alınmalıdır.

Tedarik Zincirinin Optimizasyonu
Tedarikçilerin seçimi ve stok yönetimi işletmenin maliyetlerini düşürmek ve verimliliğini artırmak için önemlidir. Sektörümüzdeki finansal yapısı ve alım gücü yüksek profesyonel tesis yönetim şirketlerinin tekil tesislerin lokal ve dar kapsamlı tedarik süreçlerine nazaran daha düşük maliyetler ile maksimum faydayı sağladığı hepimizin malumudur. Tesisteki amaca uygun doğru ürün ve hizmetlerin yine tesis bütçelerine uygun şekilde tedarik edilmesi ihtiyaca yönelik iyi pazar araştırması ile mümkün olacaktır. Süreklilik arz eden ve devamlı tüketilen malzeme niteliğindeki ürünlerin toplu alımının yapılması daha uygun fiyatlara ürün tedarikini kolaylaştıracaktır. Teknolojinin kullanılarak verimli bir program kullanılması veya tesise yönelik tedarik yazılımın geliştirilmesi de uygulama safhasında karmaşıklığın önüne geçerek geçmişe yönelik tedarik edilen ürün ve hizmetlerin arşivlenmesine ve dolayısıyla geleceğe yönelik planlama yapılmasına olanak sağlayacaktır. 

Barter Seçeneklerini Değerlendirmek
Üst bölümlerde de belirttiğimiz üzere tesis yönetimi sektöründe yaptığımız kategorize nitelendirmesi barter seçeneklerinin değerlendirilmesi safhasında bilhassa hizmeti veren tesis yönetim şirketlerine yönelik olarak uygulanabilecek bir enstrüman niteliğinde olup en nihayetinde her iki kategoriye de ortak fayda sağladığı aşikardır. Kelime anlamı itibariyle takas/değiş-tokuşu ifade eden barter ticareti aynı ürün ve hizmet gruplarında yapıldığı kadar farklı hizmet grupları arasında da uygulanabilmektedir. Faydaları ise atıl kalan ürün ve hizmetlerin ihtiyaç olanlar ile karşılıklı takasını sağlayabilmesi, direkt finans sağlama unsurunu büyük oranda ortadan kaldırması ve faiz vb. gibi ek maliyetlerin önüne geçilmesini mümkün kılabilmesidir. 

Dijitalleşme 
Tesis yönetiminde yapılan faaliyetlere ilişkin ortaya çıkan maliyetlerin bir kısmının fiili tasarruflar ile önüne geçilmesi mümkündür. Diğer taraftan, teknolojiden faydalanarak yapılan dijitalleşmenin maliyetleri bazı durumlarda sıfıra yakın hale getirmesi dahi mümkündür. Nihayetinde sektörde farklı ve avantajlı hale gelmenin bir yandan hızlı ürün-hizmet tedariki ve yaratılacak maliyet avantajıyla, diğer yandan ise içinde yaşadığımız bu dijital çağda inisiyatifin teknolojiye bırakılarak kodlanan yazılımlar ve programlar marifetiyle hata payının düşürülmesiyle başlayacağı tartışılmaz gerçekler olarak ortaya çıkmaktadır. 

Enerji Tasarrufu
Enerji tasarrufunun giderek önem kazandığı günümüzde, enerji verimliliği işletmeler için de göz ardı edilemeyecek konuların başında geliyor. Enerji ve su tüketimini azaltarak, işletme maliyetlerinde oldukça önemli bir tasarruf sağlamak mümkündür. Bu doğrultuda işletmeler enerji verimliliğini artırmak için adımlar atabilir, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelebilir ve A enerji sınıfına sahip cihazlar kullanmayı tercih edebilirler. Tüm bunlara örnek olarak ise kapalı alanlarda bulunan sensörlü lambalar, musluklarda bulunan sensörler marifetiyle ihtiyaç kadar kullanılan sular dolayısıyla milli servet olarak nitelendirilen enerjiden oldukça tasarruf elde edilmektedir. Bu ve benzeri tasarrufları sağlamanın diğer bir yolu ise yatırım yapmaktan ve geçmiş teknolojileri yenilemekten geçmektedir. Bu sayede kısa bir dönem maliyet olarak karşımıza çıkan fakat bir süre sonra karşılığını fazlasıyla veren yatırımlara hız verilmesi enerji tasarrufu anlamında oldukça etkili olacaktır.
SE Club'ın Profesyonel Tesis Yönetimi Hizmetleri ile İşletme Maliyetlerinizi Azaltın!
SE Club, 2008 yılından beri farklı sektör ve ölçeklerdeki işletmelere hizmet vermektedir. Bu doğrultuda, müşteri odaklı tesis yönetim hizmetleri ile işletmelerin finansal sağlığının iyileştirmesi adına çözümler sunmaktadır. Akıllı teknolojiler ile verdiği hizmetleri destekleyerek sektörden pozitif yönde ayrışan Se Club, Tesis Yönetimi hizmetleri sayesinde işletme süreçlerinin tüm aşamalarının sorunsuz bir şekilde yürütülmesi ve tesislerin hedeflerine daha kısa sürede ve çok daha düşük maliyetle ulaşmasını mümkün kılmaktadır.
Her işletmenin özel ihtiyaçlarına göre çözümler sunan tesis yönetimi hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, SE Club’ın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan kimdir? İşte ilk mesajı...
İhracat rakamları açıklandı
İstanbul'da en çok patatesin fiyatı arttı
Dolar ne kadar oldu? 2 Haziran 2023 dolar fiyatı
Otomotiv satışlarında rekor Mayıs'ta da sürdü
SPK'dan dört şirketin halka arzına onay
Merkez bankalarının gözdesi: Altın
Türk Telekom'dan 7 milyar TL'lik yatırım
Süt üreticileri yemde de düzenleme bekliyor
BDDK çalışanlarına '45 bin TL ek maaş verilmesi tepki çekti.
EKONOMİ / 13 dk. önce
BDDK çalışanlarına '45 bin TL ek maaş verilmesi tepki çekti.
Advertisement
Almanya’nın kaprisi bıktırdı kendi fuarlarını düzenleyecekler
PATRONLAR / 24 dk. önce
Almanya’nın kaprisi bıktırdı kendi fuarlarını düzenleyecekler
Asgari ücret için ilk toplantı 11 Aralık’ta: En az artış yüzde 40
GÜNDEM / 37 dk. önce
Asgari ücret için ilk toplantı 11 Aralık’ta: En az artış yüzde 40
Afra Saraçoğlu ile Mert Ramazan Demir'in set aşkı bitti
AKTÜEL / 50 dk. önce
Afra Saraçoğlu ile Mert Ramazan Demir'in set aşkı bitti
Demet Şener Tolga Arman'la 'gönülden evli'
AKTÜEL / 59 dk. önce
Demet Şener Tolga Arman'la 'gönülden evli'
Rus model fotoğraf çekiminde dalgalara kapıldı
AKTÜEL / 1 saat önce
Rus model fotoğraf çekiminde dalgalara kapıldı
Seçil Erzan cep telefonu şifresini verdi: Bütün görüşme trafiği çözülecek
GÜNDEM / 1 saat önce
Seçil Erzan cep telefonu şifresini verdi: Bütün görüşme trafiği çözülecek
Tuzla Akfırat’ta son olarak 2021’de Formula 1’e ev sahipliği yapan İstanbul Park Pisti’nin işletmecisi Intercity’ye çıkan tahliye kararıyla ilgili Intercity patronu Vural Ak konuştu
GÜNDEM / 1 saat önce
Tuzla Akfırat’ta son olarak 2021’de Formula 1’e ev sahipliği yapan İstanbul Park Pisti’nin işletmecisi Intercity’ye çıkan tahliye kararıyla ilgili Intercity patronu Vural Ak konuştu
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Aktüel Otomobil Emlak Çevre
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri KVKK MetniKVKK Metni Çerez PolitikasıÇerez Politikası
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol